Bugetul pe 2013: Sănătatea şi Transporturile beneficiază de cele mai mari creşteri

Potrivit proiectului de buget pe 2013 publicat luni de Ministerul Finanţelor Publice, cele mai importante măriri de buget, în comparaţie cu anul 2012, se înregistrează în domeniile Sănătăţii şi Transporturilor, creşterile fiind de 80%, respectiv 40%. În schimb, Cultura, Justiţia şi Internele vor primi bani mai puţini.
Filip Stan
21 ian. 2013, 15:33
Bugetul pe 2013: Sănătatea şi Transporturile beneficiază de cele mai mari creşteri

Bugetul Sănătăţii a fost stabilit la 8,75 miliarde de lei reprezentând 4,4% din PIB, în creştere cu 80,9% faţă de 2012. Ministerul Transporturilor are un buget de 7,3 miliarde de lei, în creştere cu 40,7%. Pe următoarele locuri în topul creşterilor se află Ministerul de Finanţe, cu 17,8%, minister ce va avea la dispoziţie 2,8 miliarde de lei, şi Ministerul Apărării Naţionale ce înregistrează o majorare de 14,6%, cu un buget pe 2013 de 5,6 miliarde de lei.

Tot bani în plus primeşte Ministerul Educaţiei al cărui buget va ajunge la 8,5 miliarde, în timp ce bugetul Ministerul Dezvoltării Regionale creşte cu 6%. Mediul rămâne cu aceeaşi bani ca şi anul trecut, anume 2,2 miliarde. Pentru Ministerul de Externe, creşterea este minoră, de 0,36%, MAE având la dispoziţie 636.474.000 de lei.

Ministerul pentru Societatea Informaţională va avea în acest an un buget de 205,89 milioane lei, mai mare cu 5,1% faţă de bugetul MCSI în 2012, din care cheltuielile pentru proiectele cu finanţare din fonduri externe nerambursabile vor însuma 57,7 milioane de lei, respectiv 28% din total.

Ministerul cel mai oropsit în acest an va fi cel al Culturii, de 578 de milioane, cu o reducere de 4,7%. Ministerul de Interne se va alege cu o tăiere de 3,9% ajungând la 8,3 miliarde. La Muncă reducerea este de 2% astfel încât bugetul acestui minister va scădea la 30,4 miliarde. Cu 1,9% reducere, şi Ministerul de Justiţie se va înscrie în seria reducerilor.

Deşi se premierul Ponta anunţase că Parlamentul va rămâne cu acelaşi buget ca în 2012, în pofida creşterii numărului de parlamentari, celor două Camere li se vor da mai mulţi bani. La Camera Deputaţilor, creşterea este 9,6%, ajungându-se la un buget de 211,6 milioane de lei, iar la Senat de 1,5%, suma alocată fiind de 85,6 milioane de lei. Un alt beneficiar al creşterilor este Traian Băsescu, bugetul Administraţiei Prezidenţiale ajungând la 26 de milioane de lei, cu 15,8% mai mult decât în 2012.

DailyBusiness
Laptele e mai ieftin în Italia decât în România. Prețurile de la raft te vor lăsa fără cuvinte!
Spynews
Radu Vâlcan a plecat la Insula iubirii! Primele imagini din locul unde se va filma sezonul 9 / FOTO
Bzi.ro
Gabriela Prisăcariu a vorbit despre despărțirea de Dani Oțil: „Îmi fac bagajele și plec!“
Fanatik.ro
Locul de muncă plătit cu peste 1.000 de euro lunar. Se oferă și un bonus consistent la angajare, dar și alte beneficii
Capital.ro
Femeile din România au acest drept. Anunțul Casei Naționale de Asigurări de Sănătate (CNAS)
Playtech.ro
Temperatura la care trebuie să setezi centrala dimineața, când pleci de acasă. Greșeala care îți poate dubla factura la gaze
DailyBusiness
Guvernul a salvat firmele mari de la taxe suplimentare. Cum au beneficiat aceste companii de „iertarea” statului
Adevarul
Donald Trump ar putea închide o bază militară importantă din Europa de Est, în urma discuţiilor „pozitive şi productive” cu Rusia
wowbiz.ro
Cum arăta apartamentul în care Ioana Tufaru s-a mutat cu chirie! "Plătim 1200 lei pe lună. Sperăm că ne vom descurca" | Exclusiv
Spynews
Alex Dobrescu și-a cunoscut fiul! Cum s-a afișat alături de Cristina Cioran, după aproape un an | FOTO
Spynews
Gestul mamei lui Andrei Perneș față de Sabrina, pe care puțini l-au observat! Ce s-a întâmplat la înmormântare. Ți se rupe sufletul! | FOTO
Evz.ro
Cel mai ieftin loc din lume. Poți să trăiești ca un rege aici
Ego.ro
Cum arăta Laura Vicol, acum 10 ani. Imaginile au rămas pe internet, deși ea e acum ”alt om”
Prosport.ro
FOTO. „Eşti chiar tu în ambele poze?”. Transformarea uluitoare a vedetei
kanald.ro
Mărturiile halucinante ale mamei care și-a băgat copilul într-o cadă plină cu zăpadă! Care este motivul din spatele acestui gest
Cancan.ro
Preotul Tiberiu Mihăiță Mechno a murit într-un accident rutier cumplit la doar 42 de ani
Playsport.ro
INCREDIBIL! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Călin Georgescu nu dă înapoi. Anunț oficial pentru toți românii: Sunt împotriva...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
GALERIE FOTO. Apariție incendiară, într-un corset care a lăsat la vedere prea mult
stirilekanald.ro
Nicușor Dan, mesaj pentru Donald Trump și JD Vance. Ce le-ar spune dacă ar fi președintele României: „Trebuie să ne întărim statul”
FCSB lansează biletele pentru meciul cu Olympique Lyon din optimile Ligii Europa
MediaFlux
ULTIMATUM de la ANAF: ce e OBLIGATORIU să faci până la sfârșitul lunii
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Schimbare mare pentru pensionari. Toți cei care-și depun dosarul de pensionare în 2026 trebuie să știe