Buzunarul secret pe care orice pereche de blugi îl are. Puțini știu însă că acest gen pantaloni au un buzunar secret pe care prea puțini l-au descoperit.
Buzunarul secret pe care orice pereche de blugi îl are. Toți românii trebuie să știe acest detaliu
Denumirea materialului denim din care sunt confecționați blugii, provine din Franța sfârșitului secolului al XVI-lea, în orașul francez Nîmes unde era folosită o țesătură denumită „serge de Nîmes”, adică „stofă din orașul Nîmes”. Termenul de „blue jeans” provine din expresia franceză „bleu de Gênes”, (albastru de Genova), o țesătură din lână și bumbac. În acea perioadă, pânza denim era făcută în Italia și vândută în portul Genova pentru marinari deoarece era cea mai rezistentă. Cea mai importantă diferență dintre ele este că denimul este țesut dintr-un fir colorat și unul alb, iar jeans din două fire de aceeași culoare.
În anul 1847, un negustor evreu din Germania pe nume Loeb Strauss (în 1850 îl schimbă în Levi Strauss) a sosit la New York, unde fratele său vitreg făcea afaceri cu țesături și haine. Strauss se implică în afaceri timp de câțiva ani și în California vinde pantaloni din denim albastru către minerii și crescătorii de vite care căutau un material ieftin, confortabil și rezistent.
Blugii de la Levi Strauss au apărut oficial în anul 1873, când Levi Strauss și Jacob Davis și-au brevetat creația. Pentru că erau ieftini și foarte rezistenți, au ajuns în scurt timp foarte populari și în rândul imigranților sosiți în S.U.A., minerilor și celor care lucrau la ferme.
Reprezentanții companiei Levi Strauss au dezvăluit la ce folosește buzunarul secret pe care îl au toți blugii.
„Primii jeanşi aveau patru buzunare, două în spate, unul lateral şi unul în faţă, plus încă unul mic, foarte comun în acea vreme (…) Buzunarul extra a fost păstrat în vremea noastră pentru a ţine chei, monede sau alte lucruri mici.”
Așa că de acum poți să îl folosești fără probleme.