Ortodoxe: Sfinții Mucenici Pamfil și Valentin
Greco-catolice: Sf. m. Pamfil și cei împreună cu el
Romano-catolice: Ss. Pamfil şi îns., m.
Pamfil a fost preot în Cezareea Palestinei, ar ocupaţia lui era corectarea textului Noului Testament, din care elimina greșelile diverșilor copiști, scrie crestinortodox.ro. El însuși copia Sfânta Scriptură și o dădea celor care o doreau. Bătrânul diacon Valentin era o autoritate recunoscută în Sfintele Scripturi, pe care le cunoștea pe de rost.
Atât Pamfil, cât şi Valentin au fost supuşi unor chinuri cumplite de către guvernatorul Urban. Au fost aruncaţi în temniţă unde au stat timp de doi ani, până când a ajuns la guvernare Firmilian. Alături de ei au fost întemnițați cinci frați, care se născuseră în Egipt și care se întorceau în țara lor după ce fuseseră siliți să muncească în minele din Cilicia. La porțile Cezareei, cei cinci au declarat că sunt creștini, mărturisire care le-a adus decapitarea.
Tânărul Porfiriev a încercat să îngroape trupurile mucenicilor, dar a fost prins de prigonitori şi îngropat de viu.
Mucenicii Tăi, Doamne, întru nevoinţele lor, cununile nestricăciunii au dobândit de la Tine, Dumnezeul nostru. Că având tăria Ta, pe chinuitori au învins; zdrobit-au şi ale demonilor neputincioase îndrăzniri. Pentru rugăciunile lor, mântuieşte sufletele noastre, Hristoase Dumnezeule.
Fiind puşi înaintea groaznicelor unelte de chinuri, vitejii luptători ai Domnului, bucurându-se, cu bărbăţie plină de curaj au răbdat chinurile, neţinând seama de trup. Pentru aceasta au şi moştenit Veşnica Slavă şi acum se roagă pentru noi, cei care lăudăm chinurile lor.
Neîndurând a lua în seamă cele de pe pământ, Fericite Mucenice Pamfil și Valentin, ați luminat Dumnezeiasca vieţuire cu nevoinţa pe care din pruncie ați urmat-o.
Mucenicii tăi Doamne, Pamfil și Valentin, cu adevărat într-armându-se cu tărie împotriva tiranilor vrăjmaşi, cu armele credinţei i-a biruit pe ei; şi încununându-se cu cunună de la Dumnezeu, s-au numărat în Ceata îngerilor; cu care împreună neîncetat se roagă, să ne mântuiască de ispite, de supărări şi de chinurile cele veşnice, cei ce îi fericesc pe dânşii cu credinţă.
Acum și pururea, și-n vecii vecilor. Amin!