Ortodoxe: Sfântul Cuvios Teodor Sicheotul
Greco-catolice: Sf. cuv. Teodor Siceotul
Romano-catolice: Sf. Anselm, ep. înv. *
Sfântul Teodor s-a născut în satul Sicheon din Galatia. Încă din copilărie, a fost atras de viaţa ascetică, a îndrăgit postul și rugăciunea. Mama lui ar fi vrut să-l înroleze în armata, însă Sfântul Mucenic Gheorghe i s-a arătat în vis şi i-a spus că Teodor era chemat la slujirea împăratului Cerurilor, și nu cea a împăratului pământesc, scrie crestinortodox.ro
Şi Sfântul Gheorghe, şi Maica Domnului i s-au arătat în numeroase rânduri Cuviosului Teodor, povăţuindu-l și salvându-l de ispite.
Pentru râvna deosebită și pentru dragostea sa, Dumnezeu l-a înzestrat cu darul facerii de minuni. El a devenit astfel cunoscut mai ales ca vindecător al bolilor.
Sfântul Teodor Sicheotul a fost numit Episcop în Anastasiopolis, în pofida voinței lui, unde a păstorit vreme de unsprezece ani, după care s-a întors la mănăstirea de metanie, unde s-a nevoit până la sfârșitul vieții sale. S-a mutat la Domnul la anul 613, în vremea domniei împăratului bizantin Heraclius.
Cunoscut fiind din scutece sfinţit şi arătându-te plin de haruri, ai luminat lumea cu minunile şi mulţimile demonilor ai alungat, lucrătorule de sfinţenie, Părinte Ierarhe Teodor. Pentru această roagă-te Domnului pentru noi.
Ca pe unul ce prin faptele cele bune te-ai suit că într-un car de foc, purtătorule de Dumnezeu, ai alergat către Locaşurile cele Cereşti şi că un înger vieţuind, împreună cu oamenii, că un om, dănţuieşti împreună cu îngerii. Pentru această te-ai şi arătat vas Dumnezeiesc al minunilor, Preacuvioase Părinte Teodor.