Ortodoxe: Sfântul Andrei Criteanul
Greco-catolice: Sf. aep. Andrei Cretanul
Romano-catolice: Sf. Elisabeta a Portugaliei; Ff. Piergiorgio Frassati; Maria Crocifissa Curcio, călug.
Sfântul Andrei Criteanul s-a născut la Damasc, în jurul anului 660, într-o familie creștină. Până la vârsta de 7 ani, nu a vorbit, scrie crestinortodox.ro A început să vorbească după ce a primit Sfânta Împărtăşanie.
La vârsta de 15 ani, devine monah în Frăția Sf. Mormânt de la Ierusalim. Curând, devine secretar al patriarhului de Ierusalim, iar în 685, în calitate de delegat al acestuia, semnează la Constantinopol actele Sinodului VI ecumenic, care a condamnat în 681 erezia monotelită (a unei singure voințe în persoană Domnului nostru Iisus Hristos).
Monahul Andrei rămâne în Constantinopol unde i se încredințează conducerea unei importante opere social-filantropice, în special conducerea unui orfelinat și a unei case pentru bătrâni.
În anul 692, a fost ales episcop de Gortyna, în Creta. De aici a primit și numele de ‘Cretanul’ sau ‘Criteanul’, pe care i l-a dat tradiția bisericească.
Andrei Criteanul a fost un mare episcop misionar. A construit biserici, a înființat mănăstiri, a dezvoltat lucrarea filantropică a Bisericii, s-a ocupat de educația tinerilor, a ajutat pe creștinii care au suferit în urma incursiunilor musulmanilor în insulă.
Sfântul Andrei Criteanul a trecut la viață veșnică în anul 740, pe când se întorcea de la Constantinopol spre Creta.
Doamne Atotputernice şi Atotîndurate, îmi aduc aminte că Te-ai născut Om din Sfânta Fecioară în peşteră şi ai fost vândut cu treizeci de arginţi de ucenicul cel viclean, ca să ne răscumperi pe noi, păcătoşii, de sub puterea diavolului. Pentru aceasta, Te rog, îndură-Te de mine, păcătosul!
Primeşte, Doamne, această mică rugăciune a mea şi umilită a mea voinţă, că mă întristez pentru că Te-am întristat şi mă amărăsc pentru că Te-am supărat fără de număr. La Tine, Preabunule Mântuitor, am toată nădejdea şi cred că Tu, Care din iubire de oameni ai primit să fii vândut pentru noi, Te vei îndura şi de mine acum, ca să mă mântuieşti de chinurile cele de veci şi să mă învredniceşti Împărăţiei Tale.
Nu Te depărta de la mine, Doamne, şi ajută-mi ca în toate să fac voia Ta şi să nu Te mai răstignesc în toate zilele cu faptele mele cele păcătoase, nici să Te batjocoresc cu cugetele mele cele rele, precum făceau iudeii cei necredincioşi în timpul Sfintelor Tale Patimi, ci ca femeia cea păcătoasă să-Ţi spăl picioarele, cu lacrimile ochilor mei, ca să mă învrednicesc a auzi şi eu din Gura Ta cea dulce: Iertate să-ţi fie păcatele. Amin