Mai apoi, a descoperit iubirea de Hristos şi a decis să-şi închine viaţa Acestuia. Rugăciunea către această sfântă te ajută să rezolvi neînţelegerile cu partenerul de viaţă, să-i întorci pe toţi cei dragi pe drumul cel bun.
Ortodoxe: Sfânta Pelaghia
Greco-catolice: Sf. cuv. Pelaghia
Romano-catolice: Ss. Ioan Calabria, pr.; Pelagia, fc. m.
Sfânta Pelaghia a trăit în secolul al V-lea, potrivit crestinortodox.ro. A fost înzestrată de Dumnezeu cu o frumusețe trupească nemaivăzută şi şi-a folosit frumusețea spre desfrânare. Trecând pe lângă biserica în care predică episcopul Non, s-a oprit să-i asculte predica.
Episcopul, văzând-o, le-a spus credincioşilor falaţi la slujbă: „Luați aminte la femeia aceasta, de la care eu multă învățătură am aflat. Socotiți câte ceasuri a zăbovit în camera ei, spălându-se și îmbrăcându-se cu ales veșmânt și împodobindu-se la oglindă cu multă grijă, numai ca să se arate mai frumoasă decât celelalte femei, în fața oamenilor. Iar noi, care dorim din toată inima să fim bineplăcuţi lui Dumnezeu, ne lenevim și nu ne silim să împodobim păcătosul nostru suflet, nu ne sârguim să-l spălăm cu lacrimile pocăinței, nici să-l împodobim cu mărgăritarele faptelor bune, ca să se înfățișeze cu veșmânt cuviincios în fața lui Dumnezeu„.
Cuvintele acestuia au făcut-o să-și schimbe radical viața. A primit botezul și s-a retras într-o chilie pe Muntele Măslinilor. După trei ani petrecuţi în chilie, a fost descoperită de Iacov, diaconul episcopului Non. Când a revenit după trei zile, a aflat-o moartă. I-a îngropat trupul cu cinste.
Mieluşeaua Ta, Iisuse, Pelaghia, strigă cu glas mare: pe Tine, Mirele meu, te iubesc și pe Tine căutându-Te mă chinuiesc și împreună mă răstignesc, și împreună mă îngrop cu Botezul Tău; și pătimesc pentru Tine, ca să împărățesc întru Tine; și mor pentru tine, ca să viez pentru Tine; ci, ca o jertfă fără de prihană, primește-mă pe mine ceea ce cu dragoste mă jertfesc Ție. Pentru rugăciunile ei, ca un milostiv, mântuiește sufletele noastre. Amin!