Călin Donca, pregătit de “război”. Afaceristul a dat în judecată compania TikTok

Lui Călin Donca i-a fost închis, din senin, contul de TikTok. Afaceristul avea aproape un milion de urmăritori pe platformă, așa că a decis să acționeze pe cale legală pentru a-și face dreptate.
Alina Costache
15 dec. 2024, 13:58
Călin Donca, pregătit de “război”. Afaceristul a dat în judecată compania TikTok

Lui Călin Donca i-a fost închis, din senin, contul de TikTok. Afaceristul avea aproape un milion de urmăritori pe platformă, așa că a decis să acționeze pe cale legală pentru a-și face dreptate. Recent, el a făcut declarații despre toți pașii pe care îi urmează, dar și despre frica pe care alții au încercat să i-o sădească în subconștient.

Citește și: Călin Donca, lovitură majoră! Mașina de lux în valoare de 300.000 de euro a milionarului a dispărut fără urmă: „Am fost la fel de şocat ca toată lumea”

Călin Donca a dat în judecată compania TikTok

Contul de TikTok al lui Călin Donca a fost închis, iar omul de afaceri a decis să acționeze în judecată compania chinezească, fiind hotărât să facă tot posibilul pentru a primi daune din partea ei.

Afaceristul a adus în discuție inclusiv ideea de a fi din nou arestat, lucru cu care a fost amenințat. În schimb, el a spus că nu îi este frică de acest lucru. Donca a dezvăluit că ar putea în orice clipă să își deschisă un alt cont de TikTok, dar avocatul acestuia a decis că lucrurile nu pot rămâne așa. Astfel, au decis împreună să se adreseze instanței de judecată pentru ca aceasta să facă dreptate în cazul afaceristului.

“Ieri mi-au închis contul de TikTok și astăzi a zis avocatul meu să nu-i lăsăm așa. Puteam să facem alt cont, că oricum urcam înapoi… Ajung la 2-300.000 într-o lună, dar nu ăsta e scopul. Cineva din sutele care sunt în situația mea trebuie să facă ceva. Ieri, din câte am înțeles, au fost închise cam 300 de conturi, deci nu doar al meu. Pe motiv de campanie electorală. Nu avem voie să vorbim, trebuie să stăm așa… cum am stat 35 de ani. Eu n-am făcut în viața mea politică, n-am avut nicio apartenență, nu am făcut afaceri cu statul, nu m-a interesat partea asta. Au speriat mai multe persoane.

Pe mine, care am fost arestat și am stat cu procurorul în fiecare săptămână de vorbă, nu mă mai sperie nimic. Știu cum e să fii arestat, știu că nu se termină viața, știu că te pot ține doar un termen limitat. Nimeni din România nu a dat TikTok în judecată. Companie mare, că nu ne punem rău cu ea… Și ce? Și dacă e companie mare îi las să-mi încalce drepturile? Nu am dezinformat, mi-am exprimat opinii proprii. Nu-mi închizi un cont cu 650.000 de urmăritori la care lucrez de trei ani de zile. Eu am respectat tot ce zic ei acolo și ei nu respectă ce scriu ei că ar trebui să respecte. În cazul ăsta i-am dat în judecată.
Avocatul meu a dat în judecată acum patru ani Revolutul. Blochează banii oamenilor așa… fără detalii. I-a dat în judecată și-n ziua următoare nu doar că au deblocat contul, ci și-au cerut public scuze. Păi a apărut în toată presa internațională că Revolutul închide conturi fără motiv. Și asta o să apară. Noi luni, când apare chemarea în judecată pe portal, oricum avem dovada că am trimis la tribunal, în momentul acela avocatul meu va trimite în toată Europa. Nu e doar cazul meu. Sunt sute”, a spus afaceristul.

Supărarea lui Donca este accentuată și de faptul că a încercat să șteargă de pe internet clipuri în care era defăimat, dar nu a reușit să vadă vreun rezultat. Acum însă, când lucrurile s-au inversat, în privința lui au fost luate măsuri.

„Așa cum eu am încercat să scot video-uri care mă defăimau și n-am reușit pentru că oamenii au dreptul să-și spună părerea… Cum adică? Nu trăiesc din TikTok, nu sunt influencer. Trăim din energie, nu avem noi treabă cu partea asta. Ieri am fost nervos, astăzi deja sunt mai bine. Din fiecare lucru care mi s-a întâmplat rău în viață am câștigat minim dublu decât am pierdut. O să cerem ulterior daune. Prima dată îi dăm în judecată și apoi cerem daune pentru că trebuie să tragem concluzia despre cât mi-a dăunat faptul că n-am putut să accesez contul. Ținând cont că acolo promovăm și proiectele mele, cu parcurile fotovoltaice.

România e plină de pisoi. Ce, eu n-am primit telefoane? “Nu mai vorbi, lasă, că vin după tine, iar te închid…”. Faptul că am fost amenințat nu a făcut decât să mă întărească și să-mi arate că ceea ce fac este bine. Dacă nimeni nu mă bagă în seamă… consideram că ceea ce fac nu am valoare. Și dacă o să mă închidă în arest, eu îmi voi suna avocatul pentru a transmite în online ceea ce aș fi transmis dacă eram în libertate. Puteam să fac asta și prima dată când m-au închis, n-am vrut pentru că am fost speriat, dar de data aceasta ce să mă mai sperie?

L-au luat mascatii pe Bogdan din Brașov, l-au dus la audieri ca martor, după care i-au dat drumul. Dar sar mascații gardul, intră peste tine în casă și te iau ca martor. În ce țară trăim? A pierdut bani! Faptul că i-au blocat acele monede și le-au transferat în portofoliul lor, al statului, unele s-au devalorizat, iar pe altele nu le mai poate vinde. Pierde încontinuu. Ca martor, tu nu ai voie să vezi dosarul la care lucrează procurorul. Tu vrei să te aperi, dar dacă nu-l vezi, cum poți să te aperi? Ca suspect poti să-l vezi, dar ei n-au vrut asta. Miza este mare.
Eu îmi fac datoria, fac ce ține de mine. Cât am fost arestat, îți dai seama că m-a sclintit și pe mine, că nu ieși de acolo la fel cum intri. Pentru ce m-au arestat? Pentru două facturi despre care spun ei că nu sunt reale. Pentru asta mă iei de lângă copii? Eu sunt mafiot? Cu cinci copii acasă, nevastă de 16 ani?”, a încheiat afaceristul.

Citește și: Călin Donca l-a dat în judecată pe Dorian Popa. Câţi bani îi cere vlogger-ului ca despăgubire: „Paguba este de zeci de milioane de euro”

DailyBusiness
Guvernul a salvat firmele mari de la taxe suplimentare. Cum au beneficiat aceste companii de „iertarea” statului
Spynews
Lacrimi și durere la despărțirea de Andrei Perneș de la Mireasa. Imagini sfâșietoare de la înmormântare / FOTO
Bzi.ro
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum: „E bolnavă?”
Fanatik.ro
Ce amendă poți primi dacă arunci chiștocul de la țigară pe geamul de la mașină. Țara europeană în care poți ajunge la închisoare pentru un astfel de gest
Capital.ro
Taxă majorată pentru mașinile de după 2001. Toți proprietarii vor plăti. Intră în vigoare în aprilie 2025
Playtech.ro
Dezastru pentru Armata Română. Ce loc ocupă ţara noastră la capitolul trupe şi armament
DailyBusiness
Se scumpesc biletele de tren! Cu cât se vor majora tarifele în funcţie de tipul trenului
Adevarul
Fostul consilier parlamentar Avram Gal spune că e esențial ca România să aibă un nou ministru de Externe: „Avem nevoie de diplomație clară și asumată”
wowbiz.ro
Cum a apărut Sabrina, fosta soție a lui Andrei Perneș, la înmormântarea lui?! Imaginile DURERII
Spynews
Ți se rupe sufletul! Tatăl lui Andrei Perneș de la Mireasa, în lacrimi! Nu s-a putut desprinde de sicriu / FOTO
Spynews
Top 10 cele mai sigure țări de vizitat pentru femei. Unde poți călători singură fără probleme
Evz.ro
Prognoza meteo, 23 februarie. Primele semne de încălzire. Zonele în care cresc temperaturile
Ego.ro
Cum arăta Laura Vicol, acum 10 ani. Imaginile au rămas pe internet, deși ea e acum ”alt om”
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, în costum de baie. Neverosimil: cât a putut slăbi!
kanald.ro
Imagini sfâșietoare de la înmormântarea lui Andrei Perneș! Familia și prietenii sunt îngenunchiați de durere
Cancan.ro
BREAKING | Sănătatea Papei Francisc s-a deteriorat! Vaticanul vine cu cele mai proaste vești
Playsport.ro
INCREDIBIL! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Retragere numerar de la ATM. Avertisment pentru românii cu card. Se activează manual la bancomat
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. „Eşti chiar tu în ambele poze?”. Transformarea uluitoare a vedetei
stirilekanald.ro
Nicușor Dan, mesaj pentru Donald Trump și JD Vance. Ce le-ar spune dacă ar fi președintele României: „Trebuie să ne întărim statul”
Elon Musk neagă afirmațiile despre amenințările SUA de a întrerupe accesul Ucrainei la Starlink
MediaFlux
Se dă a 13-a PENSIE în APRILIE! Cine primește BANII
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Ucraina – trei ani de război: de la racheta de tenis la drona militară