CAMPIONATELE EUROPENE DE GIMNASTICĂ. Larisa Iordache a câştigat medalia de BRONZ la sărituri

Românca Larisa Iordache a câştigat medalia de bronz în finala de la sărituri, duminică, în cadrul Campionatelor Europene de gimnastică artistică de la Sofia.
Alina Costache
18 mai 2014, 11:55

Iordache a primit 14,886 (5,800 pentru dificultate şi 9,066 pentru execuţie) la prima săritură şi 14,200 (5,200 dificultate şi 9,000 execuţie) la a doua şi, cu un total de 14,533 puncte, s-a clasat pe poziţia a treia, după Giulia Steingruber din Elveţia (14,666 p) şi Anna Pavlova (14,583 p) din Azerbaidjan, informează Agerpres.

În finala de la paralele Larisa Iordace a ocupat locul şase, după ce în calificări fusese a opta.

Iordache a primit 14,533 puncte în urma evoluţiei sale (6,000 pentru dificultate şi 8,533 pentru execuţie). În această finală, medaliile au fost împărţite între Rebecca Downie din Marea Britanie, cu 15,500 puncte, Alia Mustafina din Rusia, cu 15,266 p, şi Daria Spiridonova tot din Rusia, cu 14,966 p. Roxana Popa, gimnastă spaniolă de origine română, s-a clasat pe locul opt, cu 14,266 p.

CAMPIONATELE EUROPENE DE GIMNASTICĂ. Româncele câştigă MEDALII pe bandă rulantă

Lider într-un clasament neoficial la individual compus, Iordache participă la toate finalele pe aparate şi are şansa să-şi treacă în palmares aurul la bârnă şi sol, unde a fost prima în calificări. În finala de la sol va concura şi Diana Bulimar (locul 5 în calificări).

Sâmbătă, echipa feminină de senioare a României a cucerit pentru a şaptea oară titlul de campioană a Europei la gimnastică artistică, echipa de junioare a câştigat miercuri medalia de bronz pe echipe, iar Andreea Iridon şi Laura Jurcă au obţinut duminică dimineaţă şi trei medalii de argint în finalele pe aparate.