În fiecare an, acest campionat mondial atrage mii de vizitatori într-o localitate aflată în centrul Finlandei şi care are doar 4.000 de locuitori, scrie dcnews.ro. Competiţia de sâmbătă a avut loc în cadrul celei de-a 24-a ediţii a acestui concurs insolit. Întrucât evenimentul a câştigat mulţi adepţi în lumea întreagă, etape preliminare ale acestei competiţii sunt organizate în ţări precum Statele Unite, Australia, Polonia şi Marea Britanie, au precizat organizatorii într-un mesaj publicat pe site-ul campionatului.
Citeşte şi Top cele mai bune neveste ale zodiacului chinezesc
Învingătorii, aceeași ca anul trecut
Din cele 24 de cupluri participante la finala din 2019, Vytautas Kirkliauskas şi soţia lui, Neringa Kirkliauskiene, au ieşit învingători pentru al doilea an consecutiv, parcurgând distanţa de 253,5 metri într-o cursă cu obstacole – ce a inclus şi o groapă cu apă – cu timpul de 1 minut şi 6 secunde. Cuplul lituanian a câştigat premiul I al concursului – ce constă în echivalentul în bere al greutăţii soţiei – după ce i-a depăşit pe sextuplul campion finlandez Taisto Miettinen şi pe partenera lui de viaţă, Katja Kovanen, cu doar 0,1 secunde.
‘M-am uitat la ceas şi mi-am spus că nu voi reuşi, însă până la urmă am ieşit învingători’, a declarat Vytautas Kirkliauskas. Căratul soţiilor pe umeri este un sport care se inspiră dintr-o legendă din secolul al XIX-lea, cea a haiducului Ronkainen, care îi antrena pe membrii bandei sale obligându-i să alerge cu saci de cereale sau porci purtaţi pe umeri în cadrul unor curse cu obstacole.