PSD validează, astăzi, candidaţii la primăriile din Bucureşti

Social-democraţii vor valida, vineri, candidaţii la Primăria Capitalei şi la primăriile de sector, în cadrul şedinţei Comitetului Executiv Naţional al PSD.
Iulian Tudor
18 mart. 2016, 11:29
PSD validează, astăzi, candidaţii la primăriile din Bucureşti

Şedinţa Comitetului Executiv Naţional al PSD a început, vineri, puţin după ora 12.00. Înainte de Comitetului Executiv, Liviu Dragnea s-a întâlnit cu copreşedintele ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, şi cu preşedintele interimar al UNPR, Neculai Onţanu, pentru a finaliza negocierile privind candidaturile comune la primăriile de sector şi Primăria Generală.

Potrivit unor surse politice, Liviu Dragnea ar fi ajuns la o intelegere cu liderii ALDE, Calin Popescu Tariceanu, si UNPR, Neculai Ontanu, in urma discutiilor avute, transmite hotnews.ro.

Potrivit unor surse social-democrate, citate de news.ro, Călin Popescu Tăriceanu ar fi refuzat să candideze la Primăria Generală, motiv pentru care cea mai mare şansă pentru a fi desemnat candidat al PSD, susţinut de ALDE, la Primăria Capitalei o are Gabriela Firea, însă desemnarea candidatului va fi decisă politic, prin votul membrilor CEx.

La sectorul 1 există posibilitatea ca PSD să nu desemneze un candidat şi să susţină candidatul ALDE, Laura Chiriac.

În cazul în care Dragnea şi Onţanu se înţeleg pentru o susţinere reciprocă a UNPR şi PSD la alegerile locale în Bucureşti, PSD îl va sprijini în campanie pe actualul edil, Neculai Onţanu, pentru un nou mandat la Primăria Sectorului 2, cu condiţia ca UNPR să nu îşi desemneze candidat la Primăria Generală şi să susţină candidatul PSD.

La sectorul 3 actualul primar Robert Negoiţă va candida pentru un nou mandat, mai spun sursele din PSD.

Conform unor surse din PSD, pentru Primăria Sectorului 4, Dragnea şi Tăriceanu au mai multe variante de lucru. Copreşedintele ALDE vrea ca PSD să susţină candidatul ALDE şi în acest sector, însă liderul social-democraţilor nu ar fi de acord în condiţiile în care actualul primar interimar, social-democratul Daniel Băluţă, se situează foarte bine în sondajele interne.

După ce Cristian Rizea şi-a retras intenţia de a candida la Primăria Sectorului 5, PSD a măsurat mai mulţi posibil candidaţi. Printre aceştia se numără Dumitru Chiriţă şi Daniel Florea. Potrivit unor surse din PSD, unul din cei doi ar putea fi validat pentru a candida la Sectorul 5.

La Sectorul 6, cel mai probabil va fi validat Gabriel Mutu, PSD neavând prea multe variante în acest sector.

În cadrul CEx ar putea fi validaţi şi alţi candidaţi la primăriile reşedinţă de judeţ. Printre aceştia s-ar putea număra candidaţii din: Timişoara – Florin Bîrsăşteanu, Târgovişte – Cristian Stan, Giurgiu – Barbu Nicolae, Alexandria – Victor Drăguşin, Botoşani – Ovidiu Portariuc, Vaslui – Vasile Pavăl, Piatra Neamţ – Liviu Harbuz, Iaşi – Mihai Chirică, Bacău – Cosmin Necula.

DailyBusiness
Amendă uriașă în 2025 pentru cei fără talon auto. Lista actelor obligatorii
Spynews
Alina Petre a divorțat oficial de Bogdan Vasiliu! Ce s-a întâmplat când s-au întâlnit față în față, la tribunal
Bzi.ro
Minerva, mesaje din lumea de dincolo! Ce i-a cerut Gabrielei Lucuțar să-i pună în sicriu
Fanatik.ro
Candidatura lui Călin Georgescu, respinsă de BEC. Prima reacția a acestuia: „România e sub tiranie”. Motivarea deciziei BEC. Update
Capital.ro
Capăt de drum pentru Călin Georgescu. A venit verdictul: Jocul s-a închis!
Playtech.ro
Regula din parcările supermarketurilor care îți poate aduce o amendă uriașă de 2.000 de lei
DailyBusiness
Salata de ciuperci cu mărar și usturoi. Rețeta te va cuceri de la prima îmbucătură!
Adevarul
Un intelectual român critică dur mesajul unui controversat politician italian, susținător al lui Georgescu: „Informează-te sau nu mai minți!”
wowbiz.ro
Familia Regală, în doliu! Anunțul morții a fost făcut în urmă cu puțin timp. A luptat până în ultimul moment cu boala, dar în zadar ...
Spynews
BREAKING NEWS / A murit celebrul astrolog Minerva! Gabriela Dima s-a stins din viață la 66 de ani 
Spynews
Colțul de rai din Tunisia în care trebuie neapărat să ajungi! Ce obicetive turistice găsești acolo
Evz.ro
Potra, îndemn la lovitură de stat militară: Arestaţi-i pe toţi şi, dacă generalii voştri încearcă să vă oprească, arestaţi-i şi pe ei.
Ego.ro
Verdict în cel mai mare PROCES cu SCANDAL din lumea mondenă! Declarațiile EXCLUSIVE ale învinsei
Prosport.ro
Imagini spectaculoase cu controversata Laura Vicol. Unde a apărut „Regina Nordis”
kanald.ro
Doliu în sportul românesc! O multiplă campioană mondială și europeană la tenis de masă s-a stins din viață
Cancan.ro
Alertă în showbiz! Ea e femeia căutată de Anca Serea! Ce i-a făcut soției lui Adrian Sînă, la o petrecere
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Călin Georgescu va fi înlocuit. Cine va candida dacă CCR îi va invalida candidatura
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Ea era cea mai frumoasă din lume, el un milionar blestemat: „A apărut bărbatul vieții mele”
stirilekanald.ro
Crimă cumplită într-o familie de polițiști! Bărbatul și-ar fi ucis soția, după care și-ar fi luat viața
Ora de vară 2025! Când dăm ceasurile înainte în acest an
MediaFlux
Avertisment privind un nou război! Coreea de Nord atrage atenția Seulului și Washingtonului privind riscul unui război „accidental”
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
S-a vândut Hotelul Palace din Constanța! Cine sunt noii proprietari