Capcanele tratamentelor de înfrumuseţare. A vrut un ten perfect şi a ajuns un monstru FOTO

Femeile ar face orice pentru a fi mereu frumoase şi tinere, iar tratamentele de înfrumuseţare şi cele pentru un ten perfect sunt tentaţii irezistibile pentru reprezentantele sexului frumos. Tocmai de aceea apar cazuri în care abuzul de astfel de tratamente le transformă viaţa într-un coşmar.
Romania TV
30 oct. 2012, 09:23
Capcanele tratamentelor de înfrumuseţare. A vrut un ten perfect şi a ajuns un monstru FOTO

O femeie de 38 de ani din Liverpool, Sharon Waldron, a avut toată viaţa complexe din cauză că tenul său era plin de cicatrici de la acnee, iar când cineva i-a spus că poate scăpa de probleme prin microdermabraziune a crezut că l-a apucat pe Dumnezeu de un picior.

Tratamentul se efectuează în saloane de cosmetică sau în clinici de înfrumuseţare şi presupune exfolierea feţei cu cristale abrazive şi aspirarea impurităţilor rezultate în urma procedeului de „peeling”, iar specialiştii atenţionează că microdermabraziunea trebuie folosită doar ocazional.

Timp de trei ani Sharon a făcut câte o şedinţă la fiecare două săptămâni, însă în loc ca situaţia să se îmbunătăţească ea s-a transformat într-un monstru. Tenul i s-a înroşit de parcă ar fi fost victima unui incendiu, faţa i s-a umflat, iar pielea a căpătat o textură asemănătoare cu cea a cojii de portocală. „Voiam să arăt cât se poate de bine, dar m-am trezit în agonie. Abia dacă mai ieşeam din casă„, povesteşte Sharon, care a apelat apoi la un tratament reparator ale cărui rezultate au început în sfârşit să se vadă.

DailyBusiness
Categoria de români care poate primi ajutor de 200.000 de euro din partea statului. Ce condiții trebuie să îndeplinească
Spynews
Cum comunică Ozana Barabancea cu părinții ei decedați. Ce face jurata Te cunosc de undeva de fiecare dată când merge la mormânt: „Îi bag în ședință”
Bzi.ro
Alexandru Papadopol, acuzat că și-ar fi părăsit iubita înainte de nuntă! Ce a spus actorul în apărarea sa
Fanatik.ro
Concedieri masive în două județe din România. Sute de oameni vor rămâne fără locuri de muncă
Capital.ro
Călin Georgescu este furios. Se prăbușește totul. A primit refuz imediat și definitiv
Playtech.ro
Dan Negru, reacție tranșantă după retragerea Simonei Halep: “I-aș cere să nu mai spună niciodată suntem o țară mică”
DailyBusiness
Pensie record în România! Un român încasează peste 108.000 de lei pe lună doar din contributivitate!
Adevarul
Un fost primar la Iașiului, la al doilea dosar penal pentru pornografie infantilă. A fost reținut acum trei ani după ce ar fi agresat trei copile
wowbiz.ro
Mihaela a murit alături de tatăl ei, după ce s-au scufundat cu mașina în râul Olt! Ce a apucat tânăra să facă în ultimele clipe de viață?
Spynews
De ce să nu mai arunci coaja de la fructe și legume. Cum poate fi folosită
Spynews
O influenceriță din România a izbucnit în lacrimi după ce a fost acuzată că a slăbit cu medicamente de diabet și nu mâncând sănătos / VIDEO
Evz.ro
Dan Diaconescu a făcut o investiție costisitoare. Și-a asigurat o parte a corpului
Ego.ro
Motivul pentru care Bianca Censori a apărut fără haine la premiile Grammy 2025
Prosport.ro
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
kanald.ro
Ultimul mesaj al Mihaelei, înainte să se stingă alături de tatăl ei după ce au plonjat cu mașina în râul Olt: „Ai fi nemuritoare...”
Cancan.ro
Ce a găsit Roman Babițchi, soțul Monalisei, când s-a întors la salonul de înfrumusețare: 'Au încercat să ascundă crima'
Playsport.ro
IMAGINILE MOMENTULUI! Arbitra de 24 de ani a fost prinsă cu observatorul de 3 ori mai în vârstă ca ea și video-ul compromițător a fost făcut public!
Capital.ro
Călin Georgescu, în culmea fericirii. A primit verdictul care-l poate face președintele României
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. S-a iubit cu milionari celebri, iar acum l-a părăsit pe fotbalistul prins dopat cu cocaină la Dinamo: „Mă uit la toți şi toate cum se înşală între ei”
stirilekanald.ro
Ea e tânăra care s-a scufundat cu mașina în Olt. Mihaela avea 23 de ani și venise în vacanță la rude
substantial.ro
Intervenții pe Transfăgărășan datorită condițiilor meteo nefavorabile
MediaFlux
HAGI, URMĂRIT în trafic de POLIȚIȘTI. A fost UIMIT de SANCȚIUNEA primită când a fost OPRIT
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Bugetul CNAS pentru 2025 acoperă doar 10 luni de medicamente compensate: sănătatea românilor în mare pericol