Balastierele din apropierea pârâului Tărlung din Braşov le dau bătăi de cap locuitorilor din zonă, potrivit România TV.
Hectare întregi de teren sunt presărate de gropi rezultate în urma exploatării balastului, iar unele sunt pline şi de gunoaie. Cei mai afectaţi sunt proprietarii caselor din zonă.
„Ne afectează destul de greu. Toată ziua zgomot, praf. Nu ne înţelegem cu oamenii care vin pe la noi”, a spus unul dintre locuitori.
„Una dintre gropile săpate este rezultatul excavării a milioane de cubi de piatră. Groapa este aproape lipită de gardul proprităţii noastre care mâine, poimâine ar putea să se surpe”, a declarat un alt localnic.
Între comunele Tărlungeni şi Budilă funcţionează peste 20 de balastiere. De la începutul anului şi până acum, reprezentanţii Gărzii de Mediu Braşov au aplicat amenzi în valoare de peste 100.000 de lei.