Ce au comandat românii pe Glovo în 2024: burgeri, pizza şi shaorma. Minutul de aur a inclus 1.465 de produse

În 2024, românii au preferat să își facă mai des cumpărăturile casnice online, comenzile de la supermarket crescând cu 40% față de anul trecut,'.
Filip Stan
03 dec. 2024, 13:38
Ce au comandat românii pe Glovo în 2024: burgeri, pizza şi shaorma. Minutul de aur a inclus 1.465 de produse

La finalul acestui an, Glovo, platforma multi-categorie care oferă acces la o varietate mare de produse, prezintă o analiză a preferințelor consumatorilor români din 2024. Una dintre principalele tendințe observate este diversificarea categoriilor de produse comandate prin intermediul platformei. Astfel, România se clasează pe locul 2 la nivel global, după Spania, în ceea ce privește numărul de comenzi de la supermarket, iar pe segmentul de retail cele mai mari creșteri au fost înregistrate de petshop-uri, magazine de jucării și cele de articole sportive.

Retrospectiva Glovo 2024: România, locul al doilea la nivel mondial la comenzile de la supermarket

În 2024, românii au preferat să își facă mai des cumpărăturile casnice online, comenzile de la supermarket crescând cu 40% față de anul trecut, ceea ce plasează România pe locul al doilea la nivel mondial, din cele 23 de țări în care operează Glovo, după Spania. Orașele fruntașe în ceea ce privește comenzile de la supermarket sunt București, Cluj-Napoca și Constanța. În același timp, utilizatorii din Deva se remarcă prin cea mai mare frecvență a cumpărăturilor din supermarketuri.

Vânzătorul Glovo care a cucerit tot Internetul. Ploaie de mesaje pentru tăticul-curier: „Aveţi un angajat care merită o mărire de salariu”

Printre cele mai populare produse care se regăsesc în coșurile virtuale de la supermarket se numără apa, pâinea și produsele lactate. Potrivit Glovo, cele mai multe comenzi sunt plasate, de regulă, la finalul săptămânii, în zilele de sâmbătă, iar 1 din 10 comenzi este plasată seara, la ora 18:00. În categoria comenzilor de la supermarket, cea mai valoroasă comandă înregistrată a atins suma de 8.000 lei.

Totodată, comenzile din categoria de parafarmacie și segmentul de retail (florării, librării, tech, decorațiuni, etc.) au înregistrat o creștere dublă față de anul anterior. Dintre acestea, se remarcă magazinele cu produse pentru animalele de companie (creștere de 4 ori față de perioada precedentă) și magazinele de jucării (+87%).

Campioni la burgeri, pizza și shaorma, dar și la bacșiș

Ca preferințe culinare, și în acest an burgerii, pizza și shaorma formează topul celor mai comandate preparate prin Glovo, bucătăriile cu specific italian, american și oriental fiind cele mai apreciate.

În ceea ce privește datele de performanță ale Glovo din acest an, cele mai multe comenzi s-au înregistrat în zilele de vineri, iar ca interval orar pentru comenzile plasate în general, cea mai activă perioadă a fost între orele 17:00 – 20:00, cu precădere în jurul orei 18:00.

Ciorba, mititeii şi salata de varză în topul comenzilor în 2024. Acum, sarmalele sunt produsul culinar preferat în târgurile de Crăciun

Ziua cu cele mai multe comenzi înregistrate în platformă a fost 8 martie 2024, urmată de 13 februarie 2024. Minutul de aur a fost înregistrat pe 17 iulie 2024, la ora 19:55, când au fost comandate 1465 de produse.  De astfel, în ceea ce privește numărul de comenzi, România se situează pe locul întâi în regiunea Europei de Sud-Est în 2024.

De asemenea, românii sunt cei mai generoși din Europa de Sud-Est în ceea ce privește bacșișul oferit curierilor. La nivel global în privința bacșișului, România se situează pe locul doi, după Spania.

Românii apelează din ce în ce mai mult la serviciul Prime, cu livrări nelimitate

De asemenea, dintre cele 23 de țări în care platforma Glovo este activă, România se poziționează pe locul al doilea în ceea ce privește numărul clienților Prime, serviciu ce oferă utilizatorilor livrări nelimitate, în baza unui abonament lunar, imediat după Spania, iar orașele din care se folosesc cele mai multe abonamente sunt București, Cluj-Napoca, Constanța și Brașov.

2024 pe scurt la Glovo: 

  • Comenzile de la supermarket au crescut cu 40% față de anul trecut
  • Cele mai multe comenzi vin din București, pe când utilizatorii din Deva se remarcă prin cea mai mare frecvență a cumpărăturilor din supermarketuri
  • Apa, pâinea și produsele lactate – cele mai comandate produse din supermarketuri
  • segmentul de retail – creștere dublă față de anul trecut
  • burgerii, pizza si saorma, cele mai comandate preparate de la restaurante
  • 8 martie – ziua cu cele mai multe comenzi din acest an
  • Minutul de aur  – 1465 de comenzi
  • Românii sunt cei mai generoși din Europa de Sud-Est în ceea ce privește bacșișul oferit curierilor.

DailyBusiness
Poți fi concediat chiar și în concediu medical? Ce spune noul Cod al Muncii 2025
Spynews
Cu cine seamănă băiețeul Cristinei Cioran! Vedeta a devenit mamă pentru a doua oară cu puțin timp în urmă 
Bzi.ro
Lora a fost dată afară de la Antena 1 pe ușa din dos! Vedeta a fost umilită în ultimul hal!
Fanatik.ro
Ce este, de fapt, parola statică și ce legătură are cu CNP-ul. E folosită la cumpărături online și ar putea să te apere de furturi de pe card. Se aplică la Banca Transilvania, ING, BCR, BRD, CEC Bank sau Raiffeisen
Capital.ro
Călin Georgescu intră în turul doi la prezidențiale! Anunțul care aruncă în aer scena politică din România
Playtech.ro
Elon Musk, tată pentru a 13-a oară în secret, cu o influenceriță MAGA controversată
DailyBusiness
Dani Oțil dă lovitura cu o nouă afacere, în 2025. Cât costă un abonament la studioul său de yoga și pilates
Adevarul
Adevăratele motive ale uciderii evreilor în Europa. Ce înseamnă pogrom și de la ce vine
wowbiz.ro
Victor Dorobanțu, roman care joacă în “Wednesday", vorbește în premieră despre iubita sa: “M-a abordat ea pe mine, pe social media”. Cum sărbătoresc de Ziua Îndrăgostiților
Spynews
Ce ținute poartă Alexandru Papadopol și Cristiana Luca la nunta lor! Actorul și soția lui, doi miri relaxați! | PAPARAZZI
Spynews
Locul din Europa în care a fost descoperit cel mai mare lac termal subteran din lume. Se află într-o peșteră și arată incredibil | FOTO
Evz.ro
Alimentul preferat al românilor a explodat. Prețul a devenit ireal
Ego.ro
Cum arăta Laura Vicol, acum 10 ani. Imaginile au rămas pe internet, deși ea e acum ”alt om”
Prosport.ro
FOTO. Vicecampioana olimpică și-a arătat tatuajele și piercing-ul dintr-o zonă delicată
kanald.ro
Cresc pensiile în România! Despre ce sumă este vorba,  când va avea loc majorarea și cine sunt beneficiarii
Cancan.ro
AMENDĂ de 1.000 lei pentru românii care locuiesc la bloc și fac această neglijență în scara blocului
Playsport.ro
INCREDIBIL! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Documentul care înseamnă Stop pentru Călin Georgescu. S-a publicat decizia CCR
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cristi Borcea, pe lista de cuceriri a lui Laurette! „Se supără soția lui”
stirilekanald.ro
Cum se traduce numele lui Donald Trump în română? Incredibil ce poate să însemne! Așa se explică multe
substantial.ro
Durata conversațiilor dintre Trump și Zelenski și dintre Trump și Putin explicată de Marco Rubio
MediaFlux
Cine AJUNGE în TURUL II la PREZIDENȚIALE! Răsturnare în SONDAJE
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Alimentul miracol pentru sănătate. Are proprietăți nebănuite și ajută chiar la pierderea în greutate