Cehia va creşte taxele şi va limita cheltuielile

Guvernul Cehiei va propune majorări de taxe şi limitarea cheltuielilor pentru a respecta ţinta de reducere a deficitului bugetar în acest an de la 3,7% la 3,5%, a declarat luni ministrul de Finanţe, Miroslav Kalousek.
Romania TV
27 feb. 2012, 15:39
Cehia va creşte taxele şi va limita cheltuielile

Executivul va propune reducerea cheltuielilor cu până la 23,6 miliarde de coroane (917 milioane euro) în acest an, transmite Bloomberg.

Pentru 2013 este prevăzută reducerea deficitului bugetar la sub 3% din PIB, nivel acceptat în legislaţia Uniunii Europene.

Guvernul trebuie să economisească anul viitor 42,2 miliarde de coroane (1,67 miliarde euro) şi 84,4 miliarde de coroane (3,4 miliarde euro) în 2014.

Vor fi introduse noi legi privind reducerea deficitului, iar guvernul vrea să majoreze taxa pe valoarea adăugată (TVA) şi să îngheţe indexarea pensiilor timp de trei ani, din 2013, pentru a reduce treptat deficitul bugetar.

„Fără aceste măsuri hotărâte, este imposibil să continuăm planul de convergenţă care prevede aducerea deficitului bugetar sub nivelul de 3% din PIB anul viitor”, a declarat premierul Petr Necas într-o conferinţă de presă.

Guvernul urmează să unifice cele două tipuri de TVA existente, de 14% şi de 20%, la nivelul de 20% sau 19% începând din 2013, a arătat Necas, adăugând că excepţie vor face medicamentele şi unele produse de bază. În cazul acestor produse, TVA va rămâne la 14%.

Pensiile nu vor mai fi indexate în intervalul 2013-2015.

Executivul mai are în plan eliminarea unor beneficii sociale, reducerea cheltuielilor administrative şi introducerea unei taxe pe emisiile de dioxid de carbon, în cazul păcurii şi cărbunelui.

Impozitul pe venit va fi majorat de la 15% la 16%, iar guvernul vrea introducerea temporară a unei taxe de 31% în cazul persoanelor cu venituri mari, care va creşte la 32% în 2014 şi 2015.

DailyBusiness
Sute de angajați din școlile de stat, concediați în urma unei ordonanțe. Decizia se aplică și medicilor
Spynews
Eclipsă de Lună în Fecioară, în noaptea dintre 13 martie și 14 martie! Patru zodii vor fi cele mai afectate
Bzi.ro
Se știu primele echipe eliminate de la Asia Express 2025! La acest cuplu nu te așteptai să plece
Fanatik.ro
Se construiește, în sfârșit, drumul de mare viteză pe care-l așteaptă sute de mii de români. Va face legătura rapidă cu granița României, iar șoferii nu vor mai aștepta în trafic și vor ajunge ușor în Vestul Europei
Capital.ro
Călin Georgescu revine direct președinte! Cutremur total în România. S-a dat undă verde
Playtech.ro
Ce se întâmplă dacă nu semnezi amenda primită în trafic. Avertismentul Poliţiei Rutiere
DailyBusiness
Dispar paracetamolul și amoxicilina din farmacii! UE a dat ordinul!
Adevarul
Imaginile virale cu căruțașii furioși din România i-au uluit pe străini. Turist american: „Sunt răi, izolați și furioși”
wowbiz.ro
Minerva este condusă astăzi pe ultimul drum! Fratele Gabrielei Dima, detalii exclusive despre înmormântarea de la Arad: „Slujba va fi ținută de cinci preoți” | EXCLUSIV
Spynews
Rețetă delicioasă de amandine de post. Cum să le pregătești
Spynews
Răzvan Simion, apariție specială în serialul original Iubire cu parfum de lavandă, vinerea aceasta, de la 20.30, la Antena 1
Evz.ro
Veaceslav Platon, reținut în Marea Britanie. Va fi extrădat în Republica Moldova
Ego.ro
Vedeta PRO TV regretă relația cu postul! Dezvăluiri neașteptate! EXCLUSIV
Prosport.ro
Reacția lui Jordan Chiles, după ce gimnasta din SUA a aflat ce s-a întâmplat cu apelul ei din proces
kanald.ro
Vladimir Putin își dorește armistițiu în Ucraina! Cu ce condiții vine liderul de la Kremlin pentru a pune capăt războiului
Cancan.ro
Iubita șoferului de TIR ucis pe autostradă, în Belgia, și-a refăcut viața! 'Binecuvântat este acel sentiment când te bagi în pat cu...
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Interzis pentru românii care stau la bloc. Primăria a dat verdictul: Este ilegal!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
„E ceva extrem de personal. Tremur toată”. A rupt tăcerea despre cei 3 iubiți
stirilekanald.ro
Mama și iubita jandarmului împușcat mortal în timpul unui exercițiu de pregătire, îngenuncheate de durere după vestea tragică: „Aerul meu, te voi iubi mereu”
Asta mai lipsea acum. Doamne ferește! Este vorba de Sabrina, fosta iubită a lui Andrei Perneș
MediaFlux
Noile cărți de identitate electronice: începutul unei noi ere în România
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Insula scoțiană mai ieftină decât un apartament în Londra sau București. Un refugiu pentru iubitorii de liniște