Potrivit preşedintelui SVM, Cristian Albu, protestul vizează şi evenimentele de joi, când maşina ministrului Culturii, Daniel Barbu, a fost vandalizată în Bucureşti. „Condamnăm acțiunile anti-sociale și anti-românești ale ONG-urilor protestatare împotriva locurilor de muncă în minerit. Cerem acestor ONG-uri să înceteze cu provocările și violența! Este inadmisibil ca un cetățean al statului român, care este și demnitar, sa fie atacat cu pietre de protestatari. Condamnăm atitudinea protestatarilor care instigă la violență în protestele anti-Roșia Montană!”, se arată în comunicatul semnat de Albu.
Acesta acuză organizaţiile care militează împotriva proiectului exploatării miniere de la Roşia Montană că încearcă să -i învrăjbească pe români. „Vrem să tragem un semnal de alarmă asupra acestor ONG-uri care ne învrăjbesc pe unii împotriva altora la noi acasă. De exemplu, ce caută ONG-urile acestea să fabrice proteste la Câmpeni? De unde au bani să plătească autocare, protestatari și materiale de propagandă anti-minerit și anti-locuri de muncă? Dorim să înțeleagă toată țara că în Munții Apuseni moții susțin mineritul. Vom lupta pentru dreptul nostru la locuri de muncă și la o viață decentă, la noi acasă, din minerit”, se mai arată în comunicatul citat.