Se spune ca un caine care urla la o usa sau in preajma unei case este semn rau si poate prevesti o moarte. La polul opus se situeaza cainele alb, care anunta un eveniment benefic. Atentie, insa, acesta va avea loc doar daca vezi patrupedul inainte de amiaza! De asemenea, un caine care te urmareste pana acasa aduce noroc.
Cand ai o pisica, nu mai trebuie sa urmaresti prognoza meteo: daca stranuta, vine ploaia, iar daca sta cu spatele la loc, vine furtuna. Daca pisica ta isi ascute ghearele de piciorul mesei, inseamna ca vremea se va imbunatati. Daca isi ascute ghearele de covor, inseamna ca va bate vantul. Mai mult, cand isi spala urechea cu labuta sau se uita lung pe geam, inseamna ca va ploua. Vremea rea este anuntata si de o pisica care doarme cu labutele sub ea.
Daca ai o pisica neagra in casa, numai lucruri bune ti se vor intampla. Poate nu ai un astfel de animal de companie, dar speranta inca exista: daca iti intra o pisica neagra in casa, te vei bucura de acelasi noroc.
Vezi: VINERI 13: Bancuri pentru superstiţioşi
Mai mult, stii deja ca daca iti taie calea o pisica neagra, e semn rau, insa, in cazul in care vezi trei la rand, asteapta-te numai la lucruri bune.
Potrivit divahair.ro, manusile primite sau gasite aduc noroc, in vreme ce, daca pierzi o manusa, ghinionul se va abate asupra ta. Cat despre pantofi, afla ca nu trebuie sa asezi niciodata pantofii in pat, pentru ca iti vor aduce ghinion.
Cea mai amuzanta superstitie romaneasca pe aceasta tema spune ca este bine sa arunci cu un pantof vechi dupa cel ce pleaca de acasa, pentru ca norocul sa il urmareasca pe unde merge.
Se spune ca daca oaspetii vorbesc despre casatorie dupa apusul soarelui, mireasa va fi inselata de alesul ei.
Ghinionul te va urmari daca te casatoresti de ziua ta, daca faci nunta dupa asfintitul soarelui, daca vezi un porc imediat dupa nunta sau daca arunci un dar pe care l-ai primit la nunta.
O fata nemaritata trebuie sa nu scuture fata de masa dupa apusul soarelui, sa nu sparga o oglinda, sa nu probeze un voal de mireasa, sa nu se aseze in coltul mesei si – foarte important – sa nu isi treaca matura peste picioare cand face curat.