În acest an, la data de 20 decembrie, credincioșii ortodocși marchează sărbătoarea Sfântului Mucenic Ignatie Teoforul, o zi bogată în semnificație și tradiții adânc înrădăcinate în cultura românească. Această zi este remarcabilă și datorită unui obicei, respectiv sacrificiul porcului în cinstea lui Ignat.
Deși nu există o conexiune directă între sărbătoarea Sfântului Ignatie și tradiția sacrificiului porcului, acest obicei a devenit o practică respectată de-a lungul generațiilor.
Obiceiul sacrificiului porcului în ziua de Ignat are origini adânc înrădăcinate în obiceiurile Romei antice, unde acest act era dedicat zeului Saturn și se desfășura în timpul Saturnaliilor, între 17 și 30 decembrie. Porcul era considerat simbolul acestei divinități, iar ritualul avea loc într-un cadru sacru, având ca scop asigurarea belșugului și protecției spirituale. Astăzi, acest obicei a evoluat, păstrându-și autenticitatea în multe gospodării tradiționale românești.
Copiii sunt așezați pe o pătură peste porc, obicei care ar trebui să le aducă noroc și bucurie în consumul cărnii. Se poartă obiecte metalice pentru protecție. În ajunul zilei de Ignat, cuțitele sunt ascuțite, iar credința populară susține că porcii visează în acea noapte dacă vor fi sau nu sacrificați.
Sacrificiul porcului are loc în timpul zilei, deoarece se crede că lumina naturală alungă spiritele malefice. Înainte de sacrificiu, locul este purificat prin tămâiere și stropire cu apă sfințită pentru a alunga influențele negative. Pomana porcului este primul preparat gătit după sacrificiu și este oferită celor care au participat la proces sau celor săraci, în unele zone.
Citește și: IGNAT 2023. Care este cea mai bună rețetă de pomana porcului la ceaun. Secretul ca să iasă rumenă și delicioasă