Baza sportivă va avea un centru de recuperare medicală, un cămin pentru sportivi, dar și o gradenă nouă și o parcare.
Incinta sportivă va fi deschisă către public prin desființarea gardului spre Bd. Mărrăști. În plus va fi amenajată și o piațetă publică de aproximativ 1.200 metri pătrați.
„Înspre Bd. Mărăști vor fi amplasate clădirile de birouri, cămin pentru sportivi, vestiare ale FRR, iar spre str. Alexandru Constantinescu se va organiza Centrul de Recuperare Medicală Sportivă. Va fi prevăzută o parcare ce va deservi dotările FRR, dar va fi deschisă publicului atunci când nu se desfășoară competiții. Zona de acces dinspre Bulevardul Mărăști va fi prevăzută cu o piațetă publică urbană, destinată atât accesului în centrul sportiv, dar și utilizării cotidiene”, se precizează în proiectul supus aprobării CGMB.