CHEFI LA CUTITE 2017. În urmă cu puţin timp, chef Florin Dumitrescu a făcut public un mesaj prin care a ţinut să-l felicite pe Alex şi să-l încurajeze să meargă mai departe deşi a fost eliminat. „Îmi pare rău, Alex! Să îţi spun sincer, eşti foarte mic. Ai doar 10 ani, iar presiunea acestui show este atât de mare încât mulţi bucătari cu experienţă şi cu ani mulţi şi de viaţă şi de bucătărie, clachează. Eu mă bucur că ne-am cunoscut şi mă bucur că ai ajuns până aici, sunt sigur că peste 3-4 ani lucrurile vor sta cu totul altfel! Îţi dau un sfat, găteşte tot şi de toate. O să ajungi mare dacă îţi păstrezi pasiunea, iar când îţi permite vârsta, bagă-te în bucătărie lângă profesionişti şi ia-o de jos. Succes şi spor la gătit, Alex!”, a scris Florin Dumitrescu pe pagina lui de Facebook.