Cioloş: Ministerul Sănătăţii pregăteşte un program pentru victimele cu arsuri. Drama României e că pierde bani UE

Ministerul Sănătății pregătește pentru anul viitor un program specific de acțiune în cazul unor victime ale arsurilor grave, precum accidentații de la Colectiv, a declarat miercuri premierul Dacian Cioloș, la finalul vizitei pe care a efectuat-o la Spitalul Clinic de Urgență de Chirurgie Plastică Reparatorie și Arsuri.
Ionela Marcu
25 nov. 2015, 10:02
Cioloş: Ministerul Sănătăţii pregăteşte un program pentru victimele cu arsuri. Drama României e că pierde bani UE

Premierul a stat de vorbă mai bine de oră cu câțiva răniți în urma incendiului de la clubul Colectiv, cu personalul medical, precum și cu ministrul Sănătății, Patriciu Achimaș Cadariu.

Citeşte şi: Cioloş, la şedinţa de Guvern: Cer să fie demisă conducerea ISU Bucureşti-Ilfov. Ei nu mai au ce căuta în sistem

„Am discutat cu domnul ministru al Sănătății și ministerul pregătește pentru anul următor un program pentru arși pentru a putea acționa în mod specific atunci când este cazul în astfel de situații”, a declarat premierul la plecarea de la Spitalul de Clinic de Urgență de Chirurgie Plastică Reparatorie și Arsuri.

Premierul a subliniat că, așa cum Guvernul și-a luat angajamentul dinainte de preluarea mandatului său, urmează să decidă și rambursarea costurilor referitoare la cei care au fost deplasați în afara țării.

„Urmează să decidem și rambursarea costurilor cu cei care au fost deplasați în străinătate, atât în Uniunea Europeană, cât și în afara UE. Și am înțeles că și Ministerul Muncii va veni cu un ajutor pentru însoțitorii celor care au fost tratați sau sunt tratați aici în România„, a precizat șeful Executivului.

Prim-ministrul a vorbit şi despre absorbirea fondurilor europene.

„Spitalele nu au dotări şi sunt chiar spitale care trebuie construite. Le-am spus celor de la Ministerul Sănătăţii că eu sunt dispus să analizăm împreună cu doamna ministru Răducu de la Fondurile Europene şi să facem linii prioritare de investiţii pentru spitale şi pentru dotări în măsura în care şi ministerul se pregăteşte cu proiecte şi putem să le demarăm cât mai repede pentru că asta e drama la noi, avem fonduri – şi din fondurile structurale pe perioada 2007-2013 vom pierde câteva miliarde de euro – şi pe de altă parte avem nevoie de investiţii”, a spus Cioloş.

Citeşte şi: Premierul Dacian Cioloş, după vizita la Spitalul de Arşi: Mă bucur să văd că lucrurile încep să o ia pe făgaşul normal

În opinia premierului, dincolo de bani, foarte importantă este elaborarea proiectelor.

„Cred că ceea ce trebuie dincolo de bani este implicare, coerenţă, pentru a avea proiectele la timp, a fi bine pregătite, a fi gestionate în mod transparent şi nu cu alte interese, pentru că altfel pierde toată lumea”, a spus Cioloş.

DailyBusiness
Amendă uriașă în 2025 pentru cei fără talon auto. Lista actelor obligatorii
Spynews
Alina Petre a divorțat oficial de Bogdan Vasiliu! Ce s-a întâmplat când s-au întâlnit față în față, la tribunal
Bzi.ro
Minerva, mesaje din lumea de dincolo! Ce i-a cerut Gabrielei Lucuțar să-i pună în sicriu
Fanatik.ro
Cele 5 zodii care vor avea 3 luni de neuitat. Începe o perioadă în care visele devin realitate
Capital.ro
Verdict clar pentru Călin Georgescu: Nu poate depune un nou dosar de candidatură la BEC
Playtech.ro
România renunţă la cash. Românii nu mai pot plăti numerar, au nevoie de card pentru aceste tranzactii
DailyBusiness
Salata de ciuperci cu mărar și usturoi. Rețeta te va cuceri de la prima îmbucătură!
Adevarul
Ce mesaj transmite Regele Charles cu ocazia Zilei Commonwealth-ului, după ce Trump a amenințat Canada
wowbiz.ro
Familia Regală, în doliu! Anunțul morții a fost făcut în urmă cu puțin timp. A luptat până în ultimul moment cu boala, dar în zadar ...
Spynews
BREAKING NEWS / A murit celebrul astrolog Minerva! Gabriela Dima s-a stins din viață la 66 de ani 
Spynews
Colțul de rai din Tunisia în care trebuie neapărat să ajungi! Ce obicetive turistice găsești acolo
Evz.ro
Viața la bloc se complică. Acces la containerele cu gunoi, doar cu telefonul mobil
Ego.ro
Totul pleacă de la BANI! Antonia și Velea, detalii de ultimă oră EXCLUSIV
Prosport.ro
Ea era cea mai frumoasă din lume, el un milionar blestemat: „A apărut bărbatul vieții mele”
kanald.ro
Tragedie la ISU Prahova! Un pompier și-a pierdut viața după o explozie în timpul unei intervenții
Cancan.ro
Andra Măruță risca să ia o amendă de 125.000 de euro la Bruxelles, la concert. Care este motivul
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Taxă obligatorie pentru proprietarii de case și apartamente. Se trimit notificări. Aveți la dispoziție 10 zile
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Noua divă a uimit cu apariția ei la TV!
stirilekanald.ro
Crimă cumplită într-o familie de polițiști! Bărbatul și-ar fi ucis soția, după care și-ar fi luat viața
Ora de vară 2025. Când dăm ceasurile înainte cu o oră. Vom dormi cu o oră mai puțin
MediaFlux
Pensii tăiate începând cu luna aprilie? Anunțul Guvernului
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Uleiul de ricin, soluția miraculoasă pentru a avea abdomenul plat !?