Şefii ISU ameninţă cu procese după ce au fost suspendaţi din funcţii

Potrivit unor surse citate de România TV, foştii şefi ISU schimbaţi din funcţii peste noapte plănuiesc să-i dea în judecată pe cei care au luat decizia dea-i suspenda din funcţie. Asta pentru că ei ar fi putut fi eliberaţi din funcţie, conform legii, doar după o anchetă a Corpului de Control al ministrului sau dacă erau trimişi în judecată.
Ionela Marcu
07 dec. 2015, 07:06
Şefii ISU ameninţă cu procese după ce au fost suspendaţi din funcţii

La sfârşitul lunii noiembrie, imediat după ce presa a dezvăluit că ISU Bucureşti ştia de existenţa clubului Colectiv, cei trei şefi ai Inspectoratului au fost suspendaţi din funcţii şi puşi la dispoziţie. Decizia a fost luată după un control trimis de la Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă.

Citeşte şi: Cei doi pompieri care au verificat clubul Colectiv rămân în arest preventiv

Mihai Guţă, Giani Aldoiu şi Orlando Şchiopu ar fi fost puşi la dispoziţie cu încălcarea unor prevederi legale, spun unele surse, potrivit România TV.

Aceleaşi voci declară că trebuiau să se respecte prevederile articolelor 82 şi 85 din legea 80/1995. Mai exact, să fie puşi la dispoziţie dacă – au fost trimişi în judecată, au căzut captivi, se pregătesc de trecerea în rezervă ori sunt bolnavi.

Printr-un comunicat, oficialii din Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă arată că cei trei de la ISU Bucureşti au fost puşi la dispoziţie chiar la cererea acestora, decizia fiind luată pentru a asigura o anchetă obiectivă. În fapt, cei trei şefi suspendaţi au acceptat sancţiunea pentru a nu aduce prejudicii imaginii instituţiei.

DailyBusiness
Poți păstra numărul de înmatriculare dacă vinzi sau radiezi mașina? Legea oferă răspunsul clar
Spynews
EXCLUSIV / Robert Lele, anchetat de procurori după ce a bătut-o pe Andra Volos. Manelistul a fugit și Poliția nu l-a mai găsit acasă
Bzi.ro
Reacția lui Gigi Becali, după ce Guvernul a declarat zi de doliu național în urma morții Papei Francisc: „Nu plâng la mormânt străin!”
Fanatik.ro
Orașul din România în care se găsește cea mai veche fabrică din țară. Uzina e departe de strălucirea de altădată și are dificultăți financiare
Capital.ro
Reguli noi pentru gunoi. Devine obligatoriu de la 1 Mai. Rezidenții trebuie să obțină un card de la primărie
Playtech.ro
Cum a fost fotografiat Ilie Bolojan la înmormântarea Papei Francisc! Imaginile vorbesc de la sine, a fost surprins...
DailyBusiness
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, dă asigurări că nu vom petrece Paștele pe întuneric. ”NU există risc de black-out în România, în condițiile actuale!”
Adevarul
Peripețiile unor interlopi din Moldova, în pelerinaj la Muntele Athos. „Se auzeau lupii, coioții”
wowbiz.ro
Fostul iubit al Danielei Crudu a fost declarat mort! Detalii halucinante
Spynews
Cătălin Dobrescu, fostul soț al Oanei Radu, și-a cerut iubita în căsătorie! Cum a reacționat Alina
Spynews
Cătălin Botezatu și Nicolle Fota se pregătesc de nuntă?! Iubita designerului a dezvăluit cum își dorește să arate rochia de mireasă
Evz.ro
Colțul de rai ascuns din România. O comoară neprețuită de care puțini știu
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Raluca Zenga, apariție exotică într-un costum de baie cu o vedere generoasă, chiar în ziua de Paşte
kanald.ro
Anunț de ultimă oră pentru pensionari. Câți bani vei primi la pensie în funcție de data nașterii și stagiul complet de cotizare
Cancan.ro
Obiect din România, pus în sicriul Papei Francisc. Ce este, de fapt: 'Rămâne… până în ziua de apoi'
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Marele actor a murit. Este doliu în televiziune. A cucerit milioane de telespectatori
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prietena Soranei Cîrstea, divorțată de o vedetă TV! Pentru ea a părăsit-o milionarul pe Ana
stirilekanald.ro
Dezastrul de la Cernobîl, 39 de ani după: Urmele radioactive sunt încă prezente în România! Cum pot ajunge pe masa fiecăruia dintre noi
Judecătorul Alexandru Vasile de la Curtea de Apel Ploieşti va fi cercetat de Inspecţia Judiciară
MediaFlux
Pensii care trebuie înapoiate. Patru noi situații în care pensionarii sunt obligați să returneze banii
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
CFR Călători îl primește și pe „Constantin Brâncuși“, a patra locomotivă modernizată de Softronic. Cum arăta înainte