Ales luni, cu majoritate de voturi, viceprimarul Ţurcanu s-a prezentat marţi dimineaţă la serviciu, însă biroul în care ar fi trebuit să intre era închis. El a decis să scoată o masă şi un scaun în faţa Primăriei şi să se aşeze acolo.
Majoritatea PNL – PDL din Consiliul Local a deci luni, pentru a doua oară, eliberarea din funcţie a viceprimarului social-democrat Cosmin Andrei şi numirea în funcţia de viceprimar a lui Eugen Ţurcanu.
Primarul municipiului Botoşani, social-democratul Ovidiu Portariuc, consideră că acţiunea noului viceprimar democrat-liberal Eugen Ţurcanu de a-şi amplasa un birou în faţa Primăriei este un „joc electoral”.
El a declarat marţi că „PDL profită de naivitatea domnului Ţurcanu şi îl trimite la înaintare cu asemenea acţiuni”.
„Gestul se înscrie în registrul comic în care se înscrie domnul Ţurcanu. Într-o democraţie fiecare are dreptul să facă ce vrea, inclusiv are dreptul de a fi ridicol. Problema este să nu aduci un prejudiciu de imagine instituţiei, mai ales că domnia sa este angajat al Primăriei Botoşani, cu o funcţie de conducere (directorul Direcţiei Servicii Publice, Sport şi Agrement – n.r.)”, a afirmat Ovidiu Portariuc.
Primarul susţine că va dispune acordarea unui birou pentru noul viceprimar în momentul în care Hotărârea Consiliului Local privind numirea lui Eugen Ţurcanu în funcţie va primi viza de legalitate din partea Instituţiei Prefectului.