Circulaţia rutieră la graniţa României cu Bulgaria este ÎNCHISĂ

Din cauza condiţiilor meteorologice nefavorabile existente pe teritoriul Republicii Bulgaria, autorităţile din această ţară au interzis intrarea pe teritoriul naţional a vehiculelor grele, prin punctele de trecere a frontierei cu România, informează Centrul Infotrafic.
Romania TV
20 dec. 2012, 17:21
Circulaţia rutieră la graniţa României cu Bulgaria este ÎNCHISĂ

Pentru siguranţa conducătorilor autovehiculelor de tonaj şi evitarea blocajelor de trafic în zona adiacentă frontierei, Poliţia Română solicită şoferilor de TIR să oprească în parcările special amenajate pe traseele de deplasare.

Poliţia română precizează într-un comunicat de presă că autorităţile române au luat deja măsura stocării autovehiculelor din categoria amintită în parcările de pe DN Centura municipiului Bucureşti şi de pe DN5 Bucureşti – Giurgiu, până în localitatea Uzunu din judeţul Giurgiu.

Dacă situaţia o va impune, autovehicule de mare tonaj vor fi stocate şi pe banda de urgenţă a Autostrăzii A1 Bucureşti – Piteşti, pe sensul de mers înspre Capitală.

Dată fiind starea de fapt existentă, conducătorii autovehiculelor grele sunt rugaţi să respecte cu stricteţe indicaţiile poliţiştilor rutieri care acţionează în trafic.

În mai multe zone din Bulgaria a fost declarată stare de urgenţă din cauza condiţiilor meteo extreme. Douăsprezece regiuni din nord-estul şi estul ţării se află sub cod portocaliu de ninsori şi viscol. Cele mai afectate sunt regiunile Şumen şi Razgrad, unde a fost interzisă circulaţia oricărui tip de vehicul.

Căderile masive de zăpadă au provocat închiderea mai multor drumuri. Zeci de localităţi sunt izolate şi au rămas fără curent electric. Temperaturile de până la minus 20 de grade au provocat până acum moartea a trei oameni.

Ministerul Afacerilor Externe îi sfătuieşte pe cetăţenii români care se află în trafic pe teritoriul Bulgariei şi se confruntă cu probleme deosebite să apeleze telefonul de urgenţă 112.

DailyBusiness
Taxa de vacanță revine pentru români: Se va plăti din 18 aprilie 2025
Spynews
Trei zodii care au succes pe plan financiar în săptămâna 17-23 martie 2025. Vor fi răsplătite pentru eforturile din ultimele luni
Bzi.ro
Ce sume vor primi ispitele de la „Insula Iubirii”! Cu ce sunt atrase acestea pentru a face show
Fanatik.ro
Stațiunea din România unde turiștii s-au trezit cu vacanța ruinată. Ce au putut să pățească: “Are clăbuci, zici că are detergent”
Capital.ro
Ordin direct de la UE. Taxa care se modifică obligatoriu în România. Trebuie aplicat în 20 zile
Playtech.ro
Despărțire bombă în România. Și-au spus adio, deși urma nunta! Avem toate detaliile separării
DailyBusiness
Ce salarii le plătește Pescobar angajaților lui. Cât câștigă un manager la Taverna Racilor
Adevarul
Un bărbat pe jumătate dezbrăcat se dezlănțuie asupra bunurilor din aeroport, după ce a pierdut zborul
wowbiz.ro
Tragedie trasă la indigo cu cea de la Colectiv! Circa 60 de tineri și-au pierdut viața după ce un club a luat foc
Spynews
Spaghete cu fructe de mare după rețeta lui Chef Horia Manea. O idee simplă și delicioasă de prânz sau cină
Spynews
”Sunt rău de tot”. Problemele de sănătate au pus-o la pat pe o blondină din showbiz! Nu a mai trecut niciodată prin astfel de momente
Evz.ro
Amenzi mari pentru românii care locuiesc la casă. Regula pe care trebuie să o respecte
Ego.ro
Dana Budeanu... abia o mai recunoști! Cum arăta vedeta acum 15 ani
Prosport.ro
Ireal! Un club de fotbal a postat, pe social media, o poză cu o vedetă de pe un site cu content plătit
kanald.ro
Accident în lanț, în București! Un microbuz de transport persoane și cinci autoturisme s-au ciocnit violent
Cancan.ro
Diana Șoșoacă, acuzată că a avut ferme de boți și troli în campania electorală. Cine vine cu dovezi
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
George Simion e în stare de șoc. A primit cea mai dureroasă veste: Ne despărțim!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Primele imagini cu Dan Petrescu, după moartea mamei sale. Antrenorul lui CFR Cluj, răvășit la parastas: Gigi Nețoiu, Camora și un preot au fost printre cei prezenți
stirilekanald.ro
"L-am onorat și..." Mesajul tulburător făcut public după înmormântarea lui Răzvan. Ce spun colegii jandarmului ucis accidental la un exercțiu de tragere
Reacția furioasă a lui Elon Musk după respingerea candidaturii lui Călin Georgescu
MediaFlux
Ce i s-a cerut lui Trump: să rupă relațiile cu România și să retragă trupele!
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Revolut introduce noi măsuri de siguranță pentru banii tăi