Clotilde Armand a vorbit despre principalele sale priorităţi la conducerea Primăriai Sectorului 1.
„Vă voi spune trei principii. Primul este „Stop contractelor umflate din bani publici. Vrem investiții masive”. Vrem că în patru ani, 40% din bugetul Sectorului 1 să meargă către învestiții. Este o diferență foarte mare între a cheltui și a investi. Cheltuielile sunt banii dați pe pază, panseluțe sau garduri. În schimb, investițiile rămân pentru un secol, să fie folosite de copiii noștri. Vrem să demarăm imediat investiile în școli, să le reabilităm pentru siguranță copiilor noștri. De asemenea, vrem să facem parcări subterane, pentru a rezolva această problema.
Al doilea principiu: „Stop unei administrații cu pile, primăria trebuie să fie deschisă pentru locuitori”. Vrem transparență cheltuielilor și servicii publice interne și externalizate de calitate. Din momentul în care administrația nu va fi aici doar că să dea niște salarii unor oameni, ci va fi dedicată, deschisă, va fi aici doar pentru locuitori, se va schimbă paradigmă. (…)
Apoi, vrem că primăria să fie un sprijin pentru investitor, pentru a impulsiona o economie locală puternică, bazată pe tehnologii noi, pe turism și nu numai. Vrem să fim un sprijin și pentru dezvoltatorii imobiliari cu planuri de dezvoltare coerente și cu proiecte de reabilitare urbană. Vrem să fim o primărie care susține sectorul privat, pentru că știm că fără un sector privat prosper, comunitatea nu se poate susține”, a precizat Clotilde Armand pentru Ziare.com.
De asemenea, primarul ales al Sectorului 1 a precizat că urmează să fie realizat un audit.
„Vom face un audit, apoi vom vedea unde s-au dus banii noștri. Este o primărie foarte bogată, avem același buget că Madrid, că Londra pe cap de locuitor. Totuși, nu s-au făcut investiții, banii au dispărut, iar acum două săptămâni, fostul primar PSD a votat un împrumut de 200 de milioane de lei.
În patru ani a avut mai mult de un milliard de euro. Acest audit ne va spune și cine sunt persoanele care au semnat pentru că banii să ajungă în firme de casă, iar investițile să nu se facă. Trebuie să ne bazăm pe niște persoane integre și competențe – acestea vor fi cele două criterii pe baza cărora îi vom selecta pe cei cu care vom lucra, regulile jocului s-au schimbat”, a mai menţionat Armand.
Întrebată despre acuzaţiile de tentativă de fraudă la vot, Armand a spus că reprezentanţii USR-PLUS ştiau „de dimineață, la ora 6, știam deja cine a câștigat aceste alegeri”,
„Toate procesele verbale au fost întocmite corect, cu reprezentanții tuturor partidelor. Au fost diferențe foarte mici, de unul, două sau trei voturi între numărul de voturi anulate, nule și așa mai departe. Când a fost cazul, au fost renumarate aceste voturi, în față tuturor delegaților.
Toți delegații au fost chemați, din nou, la biroul electoral de sector și au asistat la refacerea proceselor verbale, cu diferențe foarte mici. A fost o tentativă de fraudă, dar, până la urmă, procesul a decurs extrem de normal, fără incidente. A fost un proces fără probleme.
Ce s-a întâmplat după? Aici este interesant. PSD și-a făcut o strategie de partid în urmă acestor alegeri, în sensul în care ei nu vor să pară în față electoratului ceea ce sunt, de fapt, niște pierzători. PSD joacă rolul victimei și acuză un complot mondial împotriva lor și par la fel de disperați să se agațe de funcție că dictatorul Ceaușescu.
Mai au puțin să spună lumii că ei nu răspund decât în față marii adunări naționale – știu că asta a spus Ceaușescu în decembrie 1989 și asta spune PSD în octombrie 2020. Este o strategie de partid pe care o adopta pentru a se pregăti de alegerile care vin. În realitate, PSD este un pierzător, iar acest lucru nu da bine în campania electorală pentru alegerile parlamentare. Așa, ei s-au gândit să fie victime pentru a pregăti această campanie electorală”, a mai afirmat Armand, conform sursei citate.