Comitetul Politic al USR PLUS se reuneşte sâmbătă pentru prezentarea oficială a candidaturilor la şefia partidului

Comitetul Politic al USR PLUS se reuneşte sâmbătă pentru prezentarea candidaturilor la preşedinţia formaţiunii şi pentru componenţa Biroului Naţional.
George Russo
28 aug. 2021, 08:38
Comitetul Politic al USR PLUS se reuneşte sâmbătă pentru prezentarea oficială a candidaturilor la şefia partidului

Şedinţa celor de la USR PLUS are loc la Teatrul Naţional din Bucureşti, iar la eveniment participă doar persoanele vaccinate.

Ordinea de zi a Comitetului Politic cuprinde prezentarea stadiului angajamentelor USR PLUS din programul de guvernare, a candidaturilor la preşedinţie şi a listelor pentru Biroul Naţional, precum şi o dezbatere a unor amendamente la statutul partidului.

În cursa pentru preşedinţia USR PLUS s-au înscris vicepremierul Dan Barna, europarlamentarul Dacian Cioloş, co-preşedinţi ai formaţiunii, şi senatorul Irineu Darău.

Darău şi-a depus vineri formal candidatura la preşedinţia USR PLUS şi a declarat că militează pentru ”un partid al membrilor, fără cenzura, clientelismul şi ineficienţa conducerii actuale”, arată un comunicat de presă al partidului.

Darău mai precizează că este un semnal de alarmă candidatura faţă de accelerarea partidului spre irelevanţa politică. El mai spune că, membru cu membru, partidul trebuie să se delimiteze de cenzura, clientelismul şi ineficienţa promovate de conducerea actuală şi USR PLUS trebuie să schimbe  conducerea pentru o guvernare demnă de votul primit.

Darău, candidat la preşedinţia USR PLUS: „Suntem datori să recuperăm partidul din mâinile găştilor acaparatoare girate de Barna şi Cioloş”

„Membru cu membru am construit, de la zero, singura alternativă politică viabilă pentru viitorul României şi tot membru cu membru suntem datori să ne recuperăm proiectul din mâinile unor găşti acaparatoare, conduse sau girate de Barna şi Cioloş, care zi de zi închistează guvernarea internă în clientelism şi autoritarism, iar evoluţia la guvernarea României în poziţia capului plecat.

Zi de zi pierdem români care ne-au acordat încredere, prin vot, şi oameni valoroşi din partid. Trăim sub conducerea unei echipe cu nume liberal, dar cu metehne totalitariste, care a normalizat deficitul de democraţie, statul „drepţi” la coada numirilor şi expulzarea sau cenzurarea oricărei voci independente. Am pierdut timp preţios la guvernare, dar este momentul să redevenim puternici şi să producem schimbarea dorită de români”, a explicat Irineu Darău, potrivit comunicatului de presă.

„În faţa Teatrului Naţional va fi amenajat un spaţiu special pentru presă şi unde liderii USR PLUS vor da declaraţii. Jurnaliştii nu vor avea acces în interior, dar o echipă TVR va transmite pe stream prezentarea candidaturilor între orele 12:30 – 14:00. La ora 14:30, după prezentarea candidaturilor, va avea loc o conferinţă de presă”, precizează reprezentanţii formaţiunii, citaţi de Agerpres.

Citeşte şi: Ludovic Orban: „Mi-am făcut un bilanţ şi în cont nu am găsit nimic, nici în viaţa familială. Sacrificiul meu pentru partid a fost total”

DailyBusiness
Șomajul atinge un minim istoric de 3,33%, impulsionat de relansarea economică europeană
Spynews
Incredibil! Ce a postat un șofer de ridesharing pe Tiktok după ce Ruby i-a fost clientă: “Ai fi putut să…” | FOTO
Bzi.ro
Reacția lui Gigi Becali, după ce Guvernul a declarat zi de doliu național în urma morții Papei Francisc: „Nu plâng la mormânt străin!”
Fanatik.ro
Obiceiul sănătos recomandat persoanelor care au peste 50 de ani. Ce e bine să facă în fiecare zi
Capital.ro
Elena Udrea, OUT din închisoare?! Avocatul ei a dat imediat vestea uriașă: E aritmetică!
Playtech.ro
Vouchere de vacanță 2025. Când trebuie salariații să restituie tichetele, situațiile prevăzute de lege
DailyBusiness
Poți păstra numărul de înmatriculare dacă vinzi sau radiezi mașina? Legea oferă răspunsul clar
Adevarul
Personalitățile pe care românii le-ar vrea președinte, dar nu sunt pe buletinul de vot. „Clasa politică e imaginea societății”
wowbiz.ro
Fostul iubit al Danielei Crudu a fost declarat mort! Detalii halucinante
Spynews
Bogdan Mocanu nu scapă! Cum răspunde artistul acuzațiilor conform cărora ar fi fost în vacanță cu Andra Volos: "Da, am fost în Italia..."
Spynews
Încă o aroganță marca Tzancă Uraganu! Și-a aprins trabucul cu o bancnotă de 100 de dolari. Reacția fanilor | VIDEO
Evz.ro
Noi probleme la Piața Unirii. Traficul e amenințat
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
FOTO. Simona Halep, în costum de baie şi cămaşă transparentă! Cât costă geanta Marni de plajă
kanald.ro
Trei români și-au pierdut viața într-un accident rutier, în Ungaria! Aceștia urmau să ajungă la muncă, în Franța
Cancan.ro
Klaus Iohannis nu mai arată așa cum îl știai. Cum s-a schimbat fostul președinte, după ce a demisionat
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Taxa care se dublează în România. Decizia luată de Ministerul Finanțelor: Nu se poate justifica
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Gimnasta a făcut avere din alte activități: „Bărbații mi-au cerut apa în care m-am spălat”
stirilekanald.ro
Ce s-a întâmplat cu Bogdan înainte de a fi înghițit de apele Dunării? Bărbatul care îl însoțea la pescuit face declarații cutremurătoare: „A început să țipe, să urle”
Explozie uriașă la cel mai mare port din Iran! Sunt zeci de morți și peste 700 de răniți
MediaFlux
Rusia, China și Iran își întind tentaculele în Africa. Planul lui Putin pentru o nouă ordine mondială, fără Occident
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Planta care atrage iubirea în viața noastră. Floarea fericirii feminine nu ar trebui să lipsească din casele noastre