Conducerea Oltchim analizează mai multe variante de finanţare a procesului de producţie

Conducerea Oltchim va analiza în cursul acestei săptămâni mai multe variante de finanţare pentru procesul de producţie, a declarat luni pentru Agerpres Corneliu Cernev, preşedintele Sindicatului Victoria din combinatul vâlcean.
Iulian Tudor
23 sept. 2013, 07:27
Conducerea Oltchim analizează mai multe variante de finanţare a procesului de producţie

„Sunt în lucru trei variante de finanţare. Una dintre acestea va fi avizată vineri în şedinţa AGA. Prima dintre variante ar fi obţinerea a 15 milioane de euro prin vânzarea secţiei Ramplast la care să se adauge creditele de la Piraeus şi Transilvania Bank. A doua varianta este oferta ruşilor de la Oil Trade Gas care au declarat că ar fi dispuşi să ofere 50 de milioane de euro. Compania rusă este de altfel şi interesată de preluarea combinatului, spunând că în varianta în care ar reuşi achiziţionarea combinatului să se scadă din preţ suma dată pentru finanţarea producţiei. O a treia variantă analizată este şi oferta celor de la Daewoo care vor să finanţeze materia primă”, a afirmat Corneliu Cernev.

El susţine că până la această dată două companii au depus oferte neangajante – ruşii de la Oil Trade Gas şi cei de la Fortissimo Capital împreună cu PCC.

„Tot săptămâna asta vor veni la combinat şi reprezentanţii unui consorţiu al domnului Ştefan Vuza (om de afaceri român – n.r.). Iar surpriza cea mai mare, spun eu, este faptul că o mare companie din Dubai s-a arătat interesată de Oltchim”, a declarat liderul de sindicat.

Potrivit lui Corneliu Cernev, până la sfârşitul lunii ar urma să fie constituită compania Oltchim II, o companie nouă degrevată de datorii, fixat preţul acesteia şi privatizată.

În prezent, la combinatul vâlcean lucrează aproximativ 2.300 de angajaţi, Oltchim fiind din luna ianuarie în procedură de insolvenţă.

DailyBusiness
Peste 223.000 de români ar vrea să muncească, dar sunt blocați!
Spynews
Mihai Leu, transportat de urgență la spital. Fostul campion e în stare critică la Terapie Intensivă. A fost adus la Spitalul Fundeni cu elicopterul
Bzi.ro
Laura Cosoi, apariție neașteptată în costum de baie! Arată senzațional la 43 de ani, după 4 nașteri
Fanatik.ro
Banca importantă din România care face o schimbare totală. Ce trebuie să știe clienții și ce se va întâmpla cu conturile lor
Capital.ro
ANAF a dat ordin. Românii sunt obligați în mai 2025. Termen limită obligatoriu - vineri, 9 mai
Playtech.ro
Cât e ajutorul social în Spania în 2025. Ce condiții trebuie să îndeplinească un român pentru a-l primi
DailyBusiness
Șomajul atinge un minim istoric de 3,33%, impulsionat de relansarea economică europeană
Adevarul
„Acea națiune va fi zdrobită foarte curând”. Trump spune că încearcă să salveze Ucraina
wowbiz.ro
România, fără curent în următoarele zile! Vestea vine după blackout-ul din Spania și Portugalia. Lista zonelor care nu vor avea electricitate. Ce se întâmplă, de fapt?
Spynews
Andrew Barabancea, fiul Ozanei Barabancea, a suferit infarct la 24 de ani. Care e starea de sănătate a tânărului / FOTO
Spynews
Mihai Mitoșeru, primele declarații despre noua iubită! Este prima relație oficială după divorț
Evz.ro
O legendă a televiziunii, dată afară. Momentul de coșmar al carierei
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
FOTO. Simona Halep, în costum de baie şi cămaşă transparentă! Cât costă geanta Marni de plajă
kanald.ro
Românii din acest oraș sunt sfătuiți să evite apa de la robinet! Primarul a făcut anunțul
Cancan.ro
BREAKING | Vești proaste de la spital despre Mihai Leu. Sportivul român a fost indus în comă pentru a nu
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
NU mai retrage bani de la bancomat. Românii cu bani pe card care nu trebuie să meargă la ATM
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Gimnasta a făcut avere din alte activități: „Bărbații mi-au cerut apa în care m-am spălat”
stirilekanald.ro
Restaurant mistuit de flăcări. Cel puțin 22 de oameni au murit
Pană de curent în România. Autorităzile au făcut acum anunțul: zonele afectate
MediaFlux
Șoferii riscă să rămână fără certificat de înmatriculare. Anunț de ultimă oră de la RAR
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Când lecțiile vin de la repetenți: ce ne transmite JD Vance înainte de alegeri