„În urma unei analize responsabile a rezultatelor înregistrate de PNL în municipiul Arad, rezultate apreciate ca un eşec major, membrii Biroului Politic al Organizaţiei Municipale PNL Arad au decis să îşi depună mandatul”, a declarat marţi, Florin Galiş, preşedintele organizaţiei.
Potrivit liderului liberalilor arădeni, dincolo de „speculaţiile gratuite şi iresponsabile referitoare la existenţa unor presupuse înţelegeri de culise cu alte formaţiuni politice, venite din partea unor răuvoitori care nu caută decât să tragă foloase dintr-o anumită situaţie şi aşa dificilă a PNL”, rezultatul în sine reprezintă „un factor de profundă insatisfacţie”.
Totodată, conform lui Galiş, asumarea eşecului de către Biroul Politic al Organizaţiei Municipale a PNL Arad se va concretiza în faptul că, respectând prevederile statutare şi regulamentele interne, mandatul acestuia „se va afla la dispoziţia Biroului Judeţean al PNL”, care, la prima sa întrunire, va putea decide demiterea.
„Sunt dezamăgit de rezultatul obţinut de PNL în municipiul Arad. E absolut normal să îmi asum, înaintea oricărui alt coleg, acest rezultat al echipei noastre şi, din acest motiv, am decis, împreună cu colegii mei din forul de conducere, să ne depunem mandatele la dispoziţia Biroului Judeţean”, a precizat Florin Galiş.
În continuare, acesta a afirmat că ar putea fi găsite multe explicaţii ale scorului slab înregistrat de PNL în municipiul Arad, „de la erori la nivel macro şi până la anti-campania derulată de anumite grupări din organizaţie”.
„Cred, însă, că aceste probleme vor face obiectul unei analize serioase a conducerii judeţene, pentru că am convingerea că, în viitorul apropiat, Biroul Politic al organizaţiei judeţene va face o analiză a rezultatelor înregistrate în fiecare dintre localităţile judeţului. Le mulţumesc tuturor colegilor care s-au implicat cu dedicare şi seriozitate în efortul de a ridica PNL în Arad, în condiţii din cele mai dificile la nivel naţional, referitor la lipsa acută a resurselor şi a oricărui sprijin instituţional. Pe de altă parte, îi felicit pe colegii noştri din judeţ, care prin efortul lor au reuşit să ridice scorul filialei către trendul naţional”, a mai precizat Florin Galiş.
În ceea ce priveşte conducerea interimară la nivel central, Florin Galiş a afirmat că nu este normal ca aceasta să ia decizii majore în privinţa viitorului acestui partid. „Având în vedere că peste doar două săptămâni se va desfăşura un Congres extraordinar al PNL, cred că ar trebui aşteptat până atunci. Consider că, la Congres, reprezentanţii liberalilor din întreaga ţară vor trebui să decidă asupra viitorului partidului, viitor care, în opinia mea, ar trebui să meargă fie spre o refacere a unei alianţe politice cu PSD, care să se cheme USL sau altfel, fie către o coagulare a Dreptei în jurul unui pol care să fie PNL”, a susţinut Florin Galiş.
De asemenea, acesta nu consideră oportună aderarea europarlamentarilor liberali la PPE, lucru ce ar presupune plecarea din ALDE.
„Nu ştiu dacă ce a generat această idee a domnului Crin Antonescu. Nu cred că PNL ar trebui să părăsească ALDE, grup politic unde a fost tratat cu mare respect dintotdeauna, pentru a adera la PPE, datorită unor interese conjuncturale necunoscute mie, doar pentru că grupul ‘popularilor europeni’ este tare la acest moment. Cred că în cadrul congresului va fi reabordată şi această problemă, chiar dacă s-a luat o hotărâre în acest sens luni, în cadrul Delegaţiei Permanente a partidului”, a conchis Florin Galiş.
La alegerile europarlamentare de duminică, PNL a obţinut în judeţul Arad 12,37 la sută din voturi. În municipiul reşedinţă de judeţ, candidatul independent Mircea Diaconu (care a obţinut în judeţ 5,65%) a devansat PNL, înregistrând un scor de 9,65% spre deosebire de cele 7,11 procente ale liberalilor.