Constantin Simirad a demisionat din UNPR: Nu vreau să mai aud de politică

Fostul preşedinte al Consiliului Judeţean (CJ) Iaşi Constantin Simirad şi-a dat demisia din UNPR, motivând că nu mai poate sta alături de nişte oameni pe care nu-i mai apreciază, după votul parlamentarilor UNPR pentru suspendarea şefului statului.
Romania TV
08 iul. 2012, 17:09
Constantin Simirad a demisionat din UNPR: Nu vreau să mai aud de politică

Constantin Simirad, care ocupa postul de vicepreşedinte al UNPR, a declarat agenţiei Mediafax că şi-a dat demisia din UNPR, motivând că este decepţionat de faptul că majoritatea parlamentarilor acestui partid au votat suspendarea şefului statului.

Am văzut ce s-a întâmplat în Parlament la suspendarea preşedintelui, iar prestaţia UNPR mi-a lăsat un gust amar. În urmă cu doar două luni, Gabriel Oprea spunea că UNPR nu va vota niciodată suspendarea lui Traian Băsescu, dar în Parlament aleşii uneperişti au procedat pe dos„, a spus Simirad. El a declarat că este dezamăgit de atitudinea UNPR, adăugând că îi pare rău că a stat alături de astfel de oameni.

Adeziunea la UNPR pe care am fost nevoit s-o depun înainte de alegerile locale este o copie, originalul l-am distrus. Nu mai fac nici o politică şi n-are rost să mai fiu tovarăş şi să stau alături de nişte oameni pe care nu-i apreciez deloc„, a afirmat Constantin Simirad. El a precizat că după demisia din UNPR nu mai vrea să audă de politică.

În 11 iunie, la o zi după alegerile locale, Constantin Simirad a declarat că se va retrage din viaţa politică şi cea administrativă, afirmând că îi lasă pe alţii mai tineri să se ocupe de aceste lucruri. El a precizat că a candidat pentru şefia CJ Iaşi doar la rugăminţile liderului UNPR Gabriel Oprea, dar a recunoscut că în campanie a mers doar în câteva comune din judeţ.

Simirad a obţinut în alegerile locale din acest an doar 5,5 la sută din voturi, clasându-se pe locul patru în competiţia pentru preşedinţia CJ Iaşi. Constantin Simirad a fost primar al municipiului Iaşi timp de trei mandate, iar patru ani a fost preşedinte al Consiliului Judeţean. El a activat în Partidul Alianţei Civice, Partidul Moldovenilor, PSD şi UNPR.

DailyBusiness
Sute de angajați din școlile de stat, concediați în urma unei ordonanțe. Decizia se aplică și medicilor
Spynews
Alessia Năstase a vorbit despre divorțul părinților ei, Amalia și Ilie Năstase. Cum a afectat-o separarea: „A fost o perioadă în care nu am înțeles unde mă duc"
Bzi.ro
Se știu primele echipe eliminate de la Asia Express 2025! La acest cuplu nu te așteptai să plece
Fanatik.ro
Când se dau pensiile în aprilie 2025. Aceștia sunt pensionarii care vor primi cu 400 de lei în plus
Capital.ro
România a pierdut o legendă. A fost cel mai cunoscut nume al țării. Talentul lui a fost unic
Playtech.ro
Cine este Dragoş Dragoteanu, afaceristul care are în Bucureşti cea mai scumpă parcare din Europa?
DailyBusiness
Dispar paracetamolul și amoxicilina din farmacii! UE a dat ordinul!
Adevarul
Povestea sfâșietoare a românului care lucra în Anglia și a fost ucis de un britanic. Pedeapsa primită de asasin
wowbiz.ro
Tragedie trasă la indigo cu cea de la Colectiv! Circa 50 de tineri și-au pierdut viața după ce un club a luat foc
Spynews
Cotlete de porc în sos cremos după rețeta lui Chef Horia Manea. Secretul pentru un preparat fraged și gustos
Spynews
Alerta de vreme extremă a fost prelungită și în weekend! Meteorologii au anunțat precipitații mixte și vânt puternic
Evz.ro
Val polar peste București. Temperaturile coboară brusc
Ego.ro
Vedeta PRO TV regretă relația cu postul! Dezvăluiri neașteptate! EXCLUSIV
Prosport.ro
Reacția lui Jordan Chiles, după ce gimnasta din SUA a aflat ce s-a întâmplat cu apelul ei din proces
kanald.ro
Culiță Sterp a fost condamnat definitiv pentru accidentul rutier din 2022. Magistrații din Cluj au decis ce se va întâmpla cu artistul
Cancan.ro
Uluitor câți bani iau ispitele de la ”Insula Iubirii”! CANCAN.RO a intrat în culisele negocierilor de la Antena 1: le duce cu zăhărelul și…
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Interzis pentru românii care stau la curte! Amendă de 800 de lei dacă pui asta pe gard
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
„E ceva extrem de personal. Tremur toată”. A rupt tăcerea despre cei 3 iubiți
stirilekanald.ro
Cel puțin 50 de oameni au murit într-un club cuprins de flăcări, noaptea trecută
Reacția furioasă a lui Elon Musk după respingerea candidaturii lui Călin Georgescu
MediaFlux
Clienții Electrica, obligați să completeze un formular pentru plafonarea prețului la energie! Obligatoriu până la 1 aprilie 2025 pentru a beneficia
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Nostradamus pentru Geția: trei catrene uluitoare despre destinul României