Constantin: Trebuie să găsim depozite pentru fructele pe care Moldova nu le mai poate exporta în Rusia

Ministrul Agriculturii, Daniel Constantin, a declarat miercuri că România caută soluţii pentru valorificarea şi depozitarea a aproximativ 70.000 de tone de mere şi prune din Republica Moldova, pe care vecinii noştri nu le mai pot exporta pe piaţa din Federaţia Rusă, transmite Agerpres.
Filip Stan
23 iul. 2014, 13:04
Constantin: Trebuie să găsim depozite pentru fructele pe care Moldova nu le mai poate exporta în Rusia

‘Este un efort conjugat pe care conducătorii statului român îl fac în permanenţă, dar şi comisarul european pentru Agricultură, pentru a veni în sprijinul fermierilor din Republica Moldova ca urmare a dificultăţilor pe care aceştia le au de a exporta pe piaţa pe care o aveau până acum, pe piaţa Federaţiei Ruse. Sunt facilităţi pe care piaţa unică le oferă, şi anume, intrarea în vigoare a unui contingent de produse care pot intra pe piaţa UE fără taxe vamale. Acel contingent se presupune că va intra pe piaţă la 1 octombrie, încă se discută la Bruxelles şi toate instituţiile statului român şi din alte state membre fac eforturi pentru a încerca să depozităm parte din fructele din Republica Moldova până la momentul în care va intra în vigoare contingentul respectiv, în special vorbim de mere şi de prune, acestea sunt zonele afectate acum în Republica Moldova’, a precizat Constantin după şedinţa de guvern.

Constantin a adăugat că în luna septembrie va apărea problema producţiei de struguri din Republica Moldova.

‘Ministerul Agriculturii se implică prin faptul că am luat legătura cu organizaţia interprofesională, cu toţi posibilii contractori, ca să spunem aşa, din România, să vedem măsura în care putem să creăm acele legături economice între agenţii economici din România şi agenţii economici din Republica Moldova, dar, în egală măsură, să identificăm spaţii de depozitare şi pe teritoriul României, astfel încât să putem să-i ajutăm pe vecinii noştri din Republica Moldova’, a subliniat ministrul Agriculturii.

Constantin a menţionat că a făcut o analiză, pe care nu o poate prezenta, fiind în fază incipientă, din care reiese că în Moldova în momentul de faţă este vorba de o producţie de aproximativ 70.000 de tone de fructe care trebuie valorificată într-un fel sau depozitată.

‘În România avem capacităţi mult mai mari, dacă ne referim la zona privată, dar chiar şi institutele de cercetare, staţiunile de cercetare au capacităţi estimate de mine astăzi în jur de 15.000 de tone. Aici va fi un efort nu numai al României, cred că va fi un efort conjugat al mai multor state membre, cu concursul larg al tuturor celor care conduc astăzi statul român’, a afirmat Constantin.

DailyBusiness
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, dă asigurări că nu vom petrece Paștele pe întuneric. ”NU există risc de black-out în România, în condițiile actuale!”
Spynews
Alina Eremia a ajuns să se îmbolnăvească din cauza standardelor. Ce spune artista despre schimbările prin care a trecut
Bzi.ro
Ce va face Irinel Columbeanu de Sărbătorile Pascale: Ce meniu special va avea la azilul de bătrâni
Fanatik.ro
Băutura care are rolul de a preveni apariția unui AVC. E una dintre cele mai consumate din lume și e recomandată de medicul Vlad Ciurea
Capital.ro
Amendă pentru românii care folosesc numerar. Obligația legală când ai bani cash. Fiscul nu mai iartă
Playtech.ro
Oraşul din afara ţării populat de români. Aici sunt peste 500.000 de cetăţeni de-ai noştri
DailyBusiness
Vouchere de vacanță 2025. Guvernul aprobă normele de accesare! Ce trebuie să facă bugetarii pentru decontare
Adevarul
Orban o abandonează pe Lasconi și n-o mai susține în alegeri: „N-are nicio șansă”. Pe cine mizează acum
wowbiz.ro
Al patrulea deces la Spitalul Sfântul Spiridon din Iași! Gabriela Ștefănescu este doctorița care a fost găsită moartă după ce a participat la un simpozion medical. Ce au arătat rezultatele venite de la INML
Spynews
Noua teorie a lui Alex Bodi despre femeile independente. Cum îi pune afaceristul la punct pe bărbații care au uitat să fie stâlpul familiei
Spynews
Când va avea loc priveghiul lui Rareș Ion, tânărul mort la doar 20 de ani. Familia lui urmează să își ia rămas bun de la el
Evz.ro
BCR, sfaturi financiare de Sărbători. Cum pot românii să economisească
Ego.ro
Ce a pățit Armin. Nicoară, imediat după ce a devenit tată! Probleme cu botezul și... EXCLUSIV
Prosport.ro
Despărțirea anului între milionari! Prietena Soranei Cîrstea a rupt mariajul de 9 ani cu fostul celebru fotbalist
kanald.ro
Criminalul din Băleni, care a ucis și batjocorit o femeie de 80 de ani, a fost trimis în judecată! Ce a făcut acesta după ce i-a luat viața bătrânei
Cancan.ro
Bianca Drăgușanu, GOALĂ în public! S-a dezbrăcat în fața celor prezenți și apoi și-a... GALERIE FOTO
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Marele actor de care românii s-au despărțit cu durere. A fost cel mai bun. Nu poate fi uitat
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată iubita afaceristului care a plătit 400.000.000 de dolari pe 1.000 de apartamente
stirilekanald.ro
Imagini cutremurătoare cu Rareș Ion, tânărul care a murit după supradoză, filmate de Maru. Se vede clar cum i-a procurat substanțe interzise, deși neagă că ar avea o implicare. Prietena lui Rareș rupe tăcerea: "Își bătea joc de el"
Cât de periculoasă este vopseaua de ouă. Atenționarea specialiștilor pentru sănătatea noastră
MediaFlux
Taxa ”ascunsă” la plata cu cardul. La ce trebuie să fim atenți
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
„Farmacia verde” din curte. Cristela Georgescu dezvăluie secretele unei plante-minune: Uscați sau faceți ceai