Controalele la magazinele din cele două centre comerciale sunt făcute de poliţişti de la Direcţia de Investigare a Fraudelor din Poliţia Română şi de la Serviciul de Investigare a Fraudelor din Poliţia Capitalei şi IPJ Ilfov.
Acţiunea vizează combaterea evaziunii fiscale şi a contrafacerii, fiind controlaţi în special cei care comercializează rechizite şcolare, se arată într-un comunicat de presă al Poliţiei Române.
Poliţiştii sunt însoţiţi de luptători de la Serviciul Independent pentru Intervenţii şi Acţiuni Speciale din Poliţia Română.