Totul s-a intamplat la Deva, in cartierul Progresului, scrie ziardehunedoara.ro. Alexandru se juca impreuna cu prietenii lui, iar la un moment dat s-a aplecat sa ridice ceva de pe trotuar. Atunci, copilul a fost muscat de un sarpe, care s-a si facut nevazut.
Mama l-a dus rapid la Unitatea de Primiri Urgente a Spitalului din Deva. Medicii i-au administrat ser antiviperin, dupa care pustiul a fost urcat intr-o ambulanta si trimis la Timisoara.
„Se presupune ca ar fi muscatura de vipera, iar umflatura a evoluat foarte agresiv. Am mers la Urgenta din Deva, unde i-au facut ser antiviperin si, dupa aproximativ o ora, ne-au trimis la Timisoara, cu ambulanta cu medic. Pe drum a avut frisoane, iar mana i se umflase foarte tare. La Timisoara am mers tot la urgenta, unde i-au facut mai multe analize, i-au dat perfuzii si ne-au transferat pe secția de Chirurgie. M-au contactat mai multi parinți, inclusiv din zona de case de la poalele Cetatii, care mi-au spus ca si la ei in curti au aparut serpi care par a fi vipere. Am stabilit sa ne adresam cu o petitie la primarie, poate se rezolva ceva”, a declarat Mihaela Lupas, mama copilului.
Baiatul de 13 ani nu este singurul care a dat peste un sarpe in cartierul Progresului. O alta fetita a zarit o reptila in apropierea unui punct de colectare a deseurilor. Acum, copiilor din acest cartier al Devei le este teama sa mai iasa la joaca in fata blocului pentru a nu fi muscati de taratoare.