Un localnic din localitatea gorjeană Bumbeşti Piţic a fost dus pe ultimul drum cu un tractor, după ce râul Galbenu s-a umflat din cauza ploilor torenţiale iar calea de acces către cimitir nu poate fi folosită.
„Să găsească un tractor foarte înalt şi să treacă cu el prin apă. Şi atunci oamenii şi preoţii nu trebuie să ocolească pe punte. Pe o punte îngustă. Numai cu sicriu pe braţe se poate pe punte. Vor fi 50, 100 de oameni pe punte. Dacă se rupe cablul, e un risc ca toţi oamenii să cadă în apă„, a declarat unul dintre localnici, pentru România TV.
Oamenii din cortegiu, care nu au încăput în tractorul ce a traversat râul, au folosit o punte şubredă. Autoritatile locale ridică din umeri şi spun că nu au avut bani suficienti ca să termine podul mai repede. Într-o situaţie delicată se află şi un bolnav care are nevoie de 3 ori pe săptămână de dializă şi care este cărat cu o pătură pe puntea şubredă.