Craiova: Prelevare de organe de la un copil de 12 ani, aflat în moarte cerebrală

O echipă de medici de la Institutul Clinic Fundeni a relizat, duminică dimineaţă, o operaţie de prelevare de organe la Spitalul Judeţean de Urgenţă Craiova, donatorul fiind un copil de 12 ani, aflat în moarte cerebrală, în urma unui accident rutier petrecut, joi, în localitatea doljeană Poiana Mare.
Romania TV
08 iul. 2012, 15:10
Craiova: Prelevare de organe de la un copil de 12 ani, aflat în moarte cerebrală

Potrivit medicului Anca Maloş de la Spitalul de Urgenţă din Craiova, o echipă formată din cinci medici şi patru asistenţi de la Institutul Fundeni au efectuat operaţia de prelevare de organe de la băiatul de 12 ani, în acest mod fiind salvate trei vieţi, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Intervenţia a început la ora 8.30 la Spitalul de Urgenţă din Craiova şi a durat mai bine de cinci ore.

„Am primit acceptul familiei pentru prelevarea organelor acestui copil aflat în moarte cerebrală, după ce a fost lovit de o maşină. Am prelevat ficatul, rinichii şi corneea. Cordul nu a fost prelevat pentru că nu am găsit un pacient compatibil. Este a patra acţiune de prelevare de organe din Craiova, iar echipele de intervenţie sunt deosebit de recunoscătoare familiilor care acceptă donaţia”, a declarat Anca Maloş.

Organele au fost duse cu o ambuilanţă la Instuitutul Clinic Fundeni, unde sunt aşteptate de pacienţii compatibili. Acestora li s-a făcut testul de compatibilitate încă de sămbătă noapte, iar cei care vor primi organele au rămas deja internaţi.

Duminică noapte, profesorul Irinel Popescu va face primul transplant. Băieţelul de 12 ani a fost accidentat, joi, de o maşină în localitatea Poiana Mare. Copilul mergea pe marginea drumului împreună cu un prieten de-al său în vârstă de 14 ani. Ambii au fost loviţi cu maşina de un tânăr de 19 ani, care s-a urcat băut la volan, iar după ce i-a spulberat a fugit de la locul accidentului.

Cei doi băieţi au fost transportaţi la Spitalul din Calafat, unde medicii au stabilit că băiatul de 12 ani a suferit un traumatism cranio-cerebral, o fractură bază de craniu şi un traumatism toraco-abdominal acut închis, motiv pentru care a fost transportat la Spitalul de Urgenţă Craiova.

Celălalt copil a suferit un traumatism cranio-cerebral acut închis şi unul la genunchiul stâng.

Poliţiştii l-au găsit pe şofer la o fermă din apropierea localităţii Desa unde se ascunsese. Tânărul a fost testat cu aparatul etilotest care a indicat o alcoolemie de 0,97mg/l alcool pur în aerul expirat.

DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Spynews
Bogdan Căplescu, reacție după ce s-a afișat alături de Karmen, în ipostaze apropiate. Ce spune despre împăcarea cu fosta soție
Bzi.ro
Jurnalistă româncă, victima unui caz șocant de abuz! Totul a fost dat în vileag!
Fanatik.ro
Subiecte Matematică BAC 2025. Ce au avut de rezolvat elevii de clasa a XII-a de la toate profilurile la bacalaureat 2025
Capital.ro
Permis de conducere suplimentar, valabil numai 12 luni. Șoferii care sunt obligați prin lege să îl obțină
Playtech.ro
Actul fără care nu îți poți construi casa. Cât costă obținerea documentului
DailyBusiness
Statul dă 700 de lei în plus pentru pensionari! CÂND ajung banii la aceștia
Adevarul
Rusia, între frică și eșec. Ce spune un general român despre reala amenințare de la Răsărit
wowbiz.ro
„Scoală-te tată, că nu mai pot...” Strigăte de jale la căpătâiul fiului lui Ionel Ganea, înainte ca micuțul să fie dus la groapă! Fostul fotbalist urlă de durere și nu se dezlipește de lângă sicriu
Spynews
Ce spune Karmen Minune despre idila cu Bogdan de la Ploiești: „Fix atunci am divorțat”
Spynews
Bianca Rus iubește din nou. Cine e bărbatul care a cucerit-o iremediabil
Evz.ro
Zodiile care au parte de o nouă aventură amoroasă
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Raluca Zenga i-a lăsat mască pe tanzanieni. Apariție spectaculoasă la plajă
kanald.ro
Un bărbat, în vârstă de 50 de ani, a fost găsit carbonizat în propria mașină, pe DN1! Cum s-a produs accidentul
Cancan.ro
Informații de ULTIMĂ ORĂ despre Ion Iliescu! Ce problemă gravă de sănătate are
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Somație de la ANAF. Actul se consideră comunicat chiar dacă nu l-ai citit. Se pune blocaj pe contul bancar
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu în sportul românesc. Fotbalistul de la Steaua s-a cuplat cu rebela tenisului românesc
stirilekanald.ro
Ion Iliescu, stabil după ce a intrat în stop cardiac. Fostul președinte a fost resuscitat
Horoscop Mihai Voropchievici. Vine o perioadă fantastică pentru 4 zodii
MediaFlux
Ajutor lunar pentru plata facturilor la energie. Ministrul Burduja a anunțat decizia
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Tentația banului ușor: inteligența artificială promite să te îmbogățească peste noapte