Creierul persoanelor în vârstă funcţionează lent din cauza prea multor informaţii acumulate

Creierul persoanelor în vârstă nu se deteriorează de-a lungul timpului din cauza îmbătrânirii, aşa cum se credea iniţial, ci funcţionează mai lent din cauza prea multor informaţii acumulate pe parcursul vieţii, se arată într-un studiu al cercetătorilor germani.
Iulian Tudor
23 ian. 2014, 12:27
Creierul persoanelor în vârstă funcţionează lent din cauza prea multor informaţii acumulate

Odată cu înaintarea în vârstă, oamenii nu îşi pierd abilităţile cognitive, dar creierul lor funcţionează mai lent din cauza cantităţii mari de informaţii acumulate, se arată într-un nou studiu realizat de cercetătorii germani, potrivit Mediafax.

Creierul uman funcţionează mai încet la vârste înaintate deoarece am acumulat mai multă informaţie de-a lungul timpului„, spune Michael Ramscar, coordonatorul cercetării.

Echipa de cercetători de la Tübingen University din Germania s-a folosit de computere pentru a reproduce diferite stadii ale memoriei unui adult. Modelele create pentru computere au fost „hrănite” în fiecare zi cu o anumită cantitate de informaţii (la fel cum se întâmplă în cazul adulţilor tineri), dar, odată ce dispozitivele strângeau mai multă informaţie, performanţa lor reflecta performanţa persoanelor în vârstă, potrivit studiului, care a fost publicat în revista Topics in Cognitive Science.

Cercetătorii au ajuns la concluzia că, în cazul persoanelor în vârstă, creierul nu se deteriorează de-a lungul timpului, din cauza îmbătrânirii, aşa cum se credea iniţial, ci funcţionează mai lent din cauza cantităţii mari de informaţii care s-au acumulat.

CITEŞTE ŞI: Sfaturi pentru o memorie bună

Oamenii de ştiinţă au iniţiat acest studiu după ce au analizat un test lingvistic anterior, în care voluntarilor – persoane tinere şi în vârstă – li s-a cerut să-şi amintească anumite cuvinte care nu aveau nicio legătură între ele, cum ar fi „cravată” şi „biscuit”. Rezultatele au favorizat persoanele tinere. Studiul anterior a sugerat că motivul pentru care persoanele în vârstă au întâmpinat dificultăţi la acest test a fost din cauza memoriei lor în declin. Cu toate acestea, oamenii de ştiinţă de la Tübingen University au concluzionat că nu aceasta a fost cauza.

Ele (persoanele în vârstă, n.r) trebuie să depună mai mult efort pentru a învăţa perechi de cuvinte care nu au legătură, deoarece, spre deosebire de tineri, ei ştiu foarte multe lucruri despre cuvintele care nu au legătură„, a spus Harald Baayen, unul dintre cercetătorii care au lucrat la acest studiu.

Un sondaj realizat în 2013 a arătat că adulţii tineri sunt, de fapt, mai predispuşi în a avea tulburări de memorie decât persoanele în vârstă.

DailyBusiness
Peste 223.000 de români ar vrea să muncească, dar sunt blocați!
Spynews
Mihai Leu, transportat de urgență la spital. Fostul campion e în stare critică la Terapie Intensivă. A fost adus la Spitalul Fundeni cu elicopterul
Bzi.ro
Laura Cosoi, apariție neașteptată în costum de baie! Arată senzațional la 43 de ani, după 4 nașteri
Fanatik.ro
Cum să speli rufele negre ca să nu se decoloreze. Acesta e tipul de detergent pe care e bine să-l folosești
Capital.ro
Tragedie fără margini. Cel mai bun actor s-a stins mult prea devreme. Nu s-a mai putut face nimic...
Playtech.ro
Succesiune gratuită în România. În ce cazuri nu plătești nimic și cine poate beneficia
DailyBusiness
Șomajul atinge un minim istoric de 3,33%, impulsionat de relansarea economică europeană
Adevarul
„Acea națiune va fi zdrobită foarte curând”. Trump spune că încearcă să salveze Ucraina
wowbiz.ro
România, fără curent în următoarele zile! Vestea vine după blackout-ul din Spania și Portugalia. Lista zonelor care nu vor avea electricitate. Ce se întâmplă, de fapt?
Spynews
Andrew Barabancea, fiul Ozanei Barabancea, a suferit infarct la 24 de ani. Care e starea de sănătate a tânărului / FOTO
Spynews
Mihai Mitoșeru, primele declarații despre noua iubită! Este prima relație oficială după divorț
Evz.ro
Ce a provocat blackout-ul. Concluziile oficiale
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
FOTO. Simona Halep, în costum de baie şi cămaşă transparentă! Cât costă geanta Marni de plajă
kanald.ro
Românii din acest oraș sunt sfătuiți să evite apa de la robinet! Primarul a făcut anunțul
Cancan.ro
BREAKING | Vești proaste de la spital despre Mihai Leu. Sportivul român a fost indus în comă pentru a nu
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Breaking News. Când iese din închisoare Elena Udrea? Avocatul ei a spus data
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Gimnasta a făcut avere din alte activități: „Bărbații mi-au cerut apa în care m-am spălat”
stirilekanald.ro
Cum a arătat prima dezbatere electorală între candidați. Crin Antonescu, Nicușor Dan și Elena Lasconi, atacuri politice și replici tăioase! George Simion a părăsit sala după doar câteva minute
Pană de curent în România. Autorităzile au făcut acum anunțul: zonele afectate
MediaFlux
E risc de black-out și în România! Avertisment de ultimă oră pentru români.
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Când lecțiile vin de la repetenți: ce ne transmite JD Vance înainte de alegeri