Crima a avut loc în secţia de maximă securitate a penitenciarului, într-o celulă în care se aflau opt deţinuţi. Unul dintre ei a pretins altuia taxă de protecţie, iar reacţia celui de-al doilea deţinut a fost promptă: a pus mâna pe un scaun pe care l-a proiect în capul celui care încerca să-l extorcheze.
În timpul conflictului, unul dintre deţinuţi, în vârstă de 38 de ani, care executa o pedeapsă de 20 de ani de închisoare pentru omor calificat, a fost lovit în cap cu un scaun, iar un alt bărbat, în vârstă de 31 de ani, condamnat la patru ani şi şase luni pentru furt calificat, a fost tăiat cu un obiect ascuţit de ceilalţi doi colegi de celulă, ambii condamnaţi la câte 20 de ani pentru tentativă de omor deosebit de grav, a precizat comisarul şef principal de penitenciare Marius Vulpe într-un comunicat de presă.
Când gardienii au intervenit, au găsit victima în stare gravă. Au fost chemaţi cei de la SMURD, dar nu a mai putut fi salvat. Deţinutul executa o pedeapsă de 20 de ani pentru omor deosebit de grav.
Un alt deţinut a fost transportat la spital deoarece a fost înjunghiat cu un obiect ascuţit. În paralel cu cercetările poliţiei, conducerea închisorii a declanşat o anchetă internă.
Conflictul spontan ar fi izbucnit pe fondul unor neînţelegeri mai vechi.