Cristian Socol: Evazioniştii nu fură de la o entitate abstractă numită stat, ci fură de la fiecare dintre noi

Guvernul USL a început lupta cu evaziunea fiscală, iar evenimentele din ultimul timp sunt dovadă a acestui fapt, afirmă consilierul premierului Victor Ponta pe probleme macroeconomice, Cristian Socol.
Iulian Tudor
29 oct. 2013, 14:34

Într-o declarație acordată Agerpres, Cristian Socol spune că "evazioniștii nu fură de la o entitate abstractă numită stat, ci fură de la fiecare dintre noi" și adaugă că evaziunea fiscală afectează în primul rând cetățenii cinstiți, deoarece aceștia sunt cei care pierd cel mai mult de pe urma lipsei banilor de la bugetul de stat.

"Guvernul a demarat lupta împotriva evaziunii fiscale nu doar la nivel declarativ, așa cum s-a întâmplat în anii precedenți, din tribune, ci a intrat pe teren și joacă tare. Evaziunea fiscală este o boală a societății care afectează în special cetățenii cinstiți, care își plătesc cu conștiinciozitate taxele și impozitele. Deși aceștia contribuie la bunăstarea societății, sunt văduviți de beneficiile de care ar trebui să aibă parte tocmai din cauza evazioniștilor, care se bucură de serviciile statului fără să plătească pentru ele. Evazioniștii nu fură de la o entitate abstractă numită stat, ci fură de la fiecare din noi. Fură de la drumuri, de la școli, de la spitale, de la absolut toate cele care depind de bugetul public", a declarat Cristian Socol.

De asemenea, el spune că acțiunile demarate în ultima perioadă, cât și modificările legislative promovate de Guvern, încep să aibă efecte și se observă deja o creștere a încasărilor.

"Descinderile procurorilor, destructurarea marilor rețele de evaziune fiscală, modificările aduse Codului Insolvenței, dar și reducerea TVA la pâine încep să aibă efecte pozitive la nivelul încasărilor la bugetul de stat. Toate acestea au făcut ca evazioniștii să se gândească de două ori înainte de a încălca legea, deoarece riscul a devenit mai mare, iar beneficiile mult mai mici", a mai spus consilierul premierului Victor Ponta.

Într-o declarație acordată Agerpres, Cristian Socol spune că „evazioniștii nu fură de la o entitate abstractă numită stat, ci fură de la fiecare dintre noi” și adaugă că evaziunea fiscală afectează în primul rând cetățenii cinstiți, deoarece aceștia sunt cei care pierd cel mai mult de pe urma lipsei banilor de la bugetul de stat.

„Guvernul a demarat lupta împotriva evaziunii fiscale nu doar la nivel declarativ, așa cum s-a întâmplat în anii precedenți, din tribune, ci a intrat pe teren și joacă tare. Evaziunea fiscală este o boală a societății care afectează în special cetățenii cinstiți, care își plătesc cu conștiinciozitate taxele și impozitele. Deși aceștia contribuie la bunăstarea societății, sunt văduviți de beneficiile de care ar trebui să aibă parte tocmai din cauza evazioniștilor, care se bucură de serviciile statului fără să plătească pentru ele. Evazioniștii nu fură de la o entitate abstractă numită stat, ci fură de la fiecare din noi. Fură de la drumuri, de la școli, de la spitale, de la absolut toate cele care depind de bugetul public”, a declarat Cristian Socol.

De asemenea, el spune că acțiunile demarate în ultima perioadă, cât și modificările legislative promovate de Guvern, încep să aibă efecte și se observă deja o creștere a încasărilor.

„Descinderile procurorilor, destructurarea marilor rețele de evaziune fiscală, modificările aduse Codului Insolvenței, dar și reducerea TVA la pâine încep să aibă efecte pozitive la nivelul încasărilor la bugetul de stat. Toate acestea au făcut ca evazioniștii să se gândească de două ori înainte de a încălca legea, deoarece riscul a devenit mai mare, iar beneficiile mult mai mici”, a mai spus consilierul premierului Victor Ponta.

DailyBusiness
Guvernul a salvat firmele mari de la taxe suplimentare. Cum au beneficiat aceste companii de „iertarea” statului
Spynews
Fulgi de ovăz și mere! Rețeta pe care o mănânci zilnic și slăbești
Bzi.ro
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum: „E bolnavă?”
Fanatik.ro
Zodiile care vor avea lumea la picioare până pe 2 martie 2025. Cinci nativi sunt plini de șansă
Capital.ro
S-a pus limită la autoturismele diesel. Decizia luată de UE pentru șoferii cu mașini pe motorină
Playtech.ro
Câte limbi se vorbesc în România? Sunt de ordinul zecilor. Idiş, chineza şi croata, printre graiurile surprinzătoare
DailyBusiness
Se scumpesc biletele de tren! Cu cât se vor majora tarifele în funcţie de tipul trenului
Adevarul
Vaticanul și OZN-urile: Este ascuns un secret despre extratereștri în misterioasele arhive ale Papei? „Cine suntem noi să închidem ușile?”
wowbiz.ro
Cum arăta apartamentul în care Ioana Tufaru s-a mutat cu chirie! "Plătim 1200 lei pe lună. Sperăm că ne vom descurca" | Exclusiv
Spynews
Primele declarații ale familiei lui Andrei Perneș, după înmormântare! Clipe sfâșietoare pentru sora lui: ”Încă aștept să te mai văd” | FOTO
Spynews
Prognoza meteo în perioada 24 februarie – 28 februarie. Valul de ger aduce temperaturi extreme. Când se încălzește vremea
Evz.ro
Românii care au dreptul de a-și alege pensia. Ce spune, concret, legea
Ego.ro
Cum arăta Laura Vicol, acum 10 ani. Imaginile au rămas pe internet, deși ea e acum ”alt om”
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, în costum de baie. Neverosimil: cât a putut slăbi!
kanald.ro
Sabrina, fosta soție a lui Andrei Perneș, de nerecunoscut la înmormântare! În ce ipostază neașteptată a fost surprinsă
Cancan.ro
Fiica Regelui imobiliarelor l-a tocmit pe celebrul Tarzan ca să răpească căţelul multimilionarului de la Braiconf! Martorul CANCAN a dat în vileag întregul scenariu
Playsport.ro
INCREDIBIL! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Bucurie imensă pentru Călin Georgescu. Drum liber către Cotroceni. Au venit datele în seara aceasta
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. „Eşti chiar tu în ambele poze?”. Transformarea uluitoare a vedetei
stirilekanald.ro
Nicușor Dan, mesaj pentru Donald Trump și JD Vance. Ce le-ar spune dacă ar fi președintele României: „Trebuie să ne întărim statul”
FCSB câștigă derby-ul cu Dinamo și revine pe primul loc în Superligă
MediaFlux
800 de LEI în PLUS la PENSIE! Cine BENEFICIAZĂ
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cine este agentul KGB Krasnov? O ipoteză uluitoare!