Cristina Neagu a fost desemnată cea mai bună jucătoare a lumii, cu 84 de puncte. Jucătoarea lui Buducnost a câștigat Liga Campionilor, fiind și golgheterul competiției.
În plus, Cristina Neagu a fost desemnată cea mai bună jucătoare de la Campionatul Mondial din Danemarca, pe care l-a terminat pe locul 3 cu naționala României, fiind și cea mai bună marcatoare.
Podiumul a fost completat de două norvegience, Nora Mork, 52 de puncte, și Heidi Loke, 49 de puncte, aceasta fiind câltigătoarea trofeului în precedenţii trei ani.
Paula Ungureanu, portarul ehipei naţionale a României, a fost aleasă în echipa anului 2015, pe handball-planet.com.