Breaking
News
Un nou succes pentru sportul românesc. Cele cinci nominalizări la feminin le includ pe Cristina Neagu, Isabelle Gullden (Suedia), Nora Mork (Norvegia), Stine Bredal Oftedal (Norvegia) şi Nicke Groot (Olanda).
La masculin au fost nominalizaţi handbaliştii Sagor Sagosen (Norvegia), Nikola Karabatici (Franţa), Luka Cindrici (Croaţia), Domagoj Duvniak (Croaţia) şi Andy Schmid (Elveţia)
Fanii şi mass-media din întreaga lume vor putea vota în secţiuni separate pe site-ul Federaţiei Internaţionale de Handbal până în 20 februarie.
Cristina Neagu a mai obţinut această distincţie de trei ori, în 2010, 2015 şi 2016.
Nominalizările pentru anul 2017 au fost făcute în urma voturilor exprimate de experţi ai IHF şi de antrenori ai echipelor naţionale.