Crucea Roşie plăteşte postările pe Facebook ale Guvernului, pe tema COVID-19. S-au folosit banii din donaţii pentru reclame?

Campania de informare publică pe tema riscurilor COVID-19, derulată pe contul de Facebook al Guvernului României, este achitată și din bani pe care oamenii îi donează la Crucea Roșie, după cum a descoperit Libertatea.
Ionela Marcu
23 apr. 2020, 05:21
Crucea Roşie plăteşte postările pe Facebook ale Guvernului, pe tema COVID-19. S-au folosit banii din donaţii pentru reclame?

Conform datelor furnizate de Facebook, Crucea Roșie a achitat, până acum, 39.774 lei pentru reclamele sponsorizate, distribuite de Guvern, potrivit sursei citate.

Andi Manciu, șeful Grupului de Comunicare Strategică, susține că la mijloc este o problemă tehnică din cauza căreia Guvernul nu își poate plăti singur reclamele pe Facebook. „Banii vin de la Guvern, dar prin ei (n.r. – Crucea Roșie) putem sponsoriza acele postări. Având în vedere că noi avem un acord cu ei, că Guvernul nu poate face promovare în mod direct și că ei ne-au ajutat cu materiale și cu suport, colaborăm cu ei„, a declarat Manciu. În continuare, întrebat de ce Guvernul nu poate promova direct aceste mesaje, Manciu a răspuns: „Nu știu să zic, așa am primit răspuns – că nu se poate – de la tehnicul de aici, care se ocupă de partea asta„.

Crucea Roşie confirmă, iar apoi neagă că a dat bani

Contactat de Libertatea, directorul Crucii Roșii, Ioan Lefter, a declarat inițial că, de fapt, și Crucea Roșie a contribuit cu fonduri în derularea acestei campanii, dar că nu poate specifica suma exactă. „Au dat și ei bani, nu știu dacă pot spune că e vreun motiv greu de înțeles pentru care au apelat la noi. Poate dă bine – Crucea Roșie se bucură de încredere. Nu aș putea spune de ce, dar nu puteam răspunde negativ solicitării Guvernului – pentru că Guvernul ne-a solicitat„, a spus Lefter.

Citeşte şi Fratele ambasadorului României la Paris, asistent medical, s-a vindecat de COVID-19

Ulterior, într-un răspuns oficial transmis Libertatea, Crucea Roșie și-a schimbat declarația și a exprimat poziția Guvernului – toți banii au fost alocați de Executiv, iar ONG-ul nu a făcut altceva decât să îi ruleze. „Prin acest memorandum, Crucii Roșii Române i-au fost alocați 150.000 de lei din fonduri guvernamentale, care au fost folosiți în felul următor: tipărire și distribuție de 10.000 de afișe în format A3 și 150.000 de flyere informative în format A5 (…). Valoarea totală a materialelor tipărite și distribuite a fost de 96.776,75 lei; campanie de informare și conștientizare a populației prin intermediul rețelelor de socializare. Suma alocată – 50.000 lei. Campania este în curs de desfășurare; În cadrul campaniei de informare a populației, Crucea Roșie Română a folosit numai banii din alocația guvernamentală„, se arată în răspunsul Crucii Roșii.

DailyBusiness
Guvernul a salvat firmele mari de la taxe suplimentare. Cum au beneficiat aceste companii de „iertarea” statului
Spynews
Fulgi de ovăz și mere! Rețeta pe care o mănânci zilnic și slăbești
Bzi.ro
Gabriela Prisăcariu a vorbit despre despărțirea de Dani Oțil: „Îmi fac bagajele și plec!“
Fanatik.ro
Zodiile care vor avea lumea la picioare până pe 2 martie 2025. Cinci nativi sunt plini de șansă
Capital.ro
România a pierdut cea mai mare actriță. A fost amazoana filmului românesc. O frumusețe fără egal
Playtech.ro
Scandal uriaș între Liviu Dragnea și Mihai Găinușă. Prezentatorul TV a fost concediat, politicianul nu s-a mai abţinut
DailyBusiness
Se scumpesc biletele de tren! Cu cât se vor majora tarifele în funcţie de tipul trenului
Adevarul
București vs Cluj, competiția celor mai luxoase mașini. De două ori pe lună se vinde o mașină de 500.000 de euro
wowbiz.ro
Cum arăta apartamentul în care Ioana Tufaru s-a mutat cu chirie! "Plătim 1200 lei pe lună. Sperăm că ne vom descurca" | Exclusiv
Spynews
Primele declarații ale familiei lui Andrei Perneș, după înmormântare! Clipe sfâșietoare pentru sora lui: ”Încă aștept să te mai văd” | FOTO
Spynews
Prognoza meteo în perioada 24 februarie – 28 februarie. Valul de ger aduce temperaturi extreme. Când se încălzește vremea
Evz.ro
Codul galben de ger în Bucureşti şi 11 judeţe. Temperaturi extreme până marţi
Ego.ro
Cum arăta Laura Vicol, acum 10 ani. Imaginile au rămas pe internet, deși ea e acum ”alt om”
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, în costum de baie. Neverosimil: cât a putut slăbi!
kanald.ro
Rezultate alegeri Germania: Friedrich Merz devine noul cancelar al Germaniei. CDU/CSU au câștigat scrutinul, potrivit rezultatelor provizorii
Cancan.ro
EL e șoferul de 19 ani care a ucis-o pe Diana, din Câmpia Turzii? Făcea liniuțe pe șosea cu doi tineri în mașină
Playsport.ro
INCREDIBIL! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Veste uriașă pentru Călin Georgescu. Va fi extrem de fericit: Întrunește condițiile
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. „Eşti chiar tu în ambele poze?”. Transformarea uluitoare a vedetei
stirilekanald.ro
Nicușor Dan, mesaj pentru Donald Trump și JD Vance. Ce le-ar spune dacă ar fi președintele României: „Trebuie să ne întărim statul”
Rusia cere investigație completă după exploziile de la consulatul din Marsilia
MediaFlux
Incredibila REACȚIE a lui TRAIAN BĂSESCU când a văzut doi CERȘETORI pe stradă! FABULOS cum a reacționat
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cine este agentul KGB Krasnov? O ipoteză uluitoare!