CSCI: Românii sunt puţin interesaţi de corupţie, dar au încredere în lupta Guvernului împotriva acestui flagel

Romanii sunt preocupati majoritar de situatia economica (44%), cresterea preturilor (35%) si somaj (33%), preocuparea fata de infractionalitate/coruptie este abia pe locul 5 (cu 19%), potrivit unui sondaj realizat de CSCI.
Filip Stan
22 oct. 2013, 15:46
CSCI: Românii sunt puţin interesaţi de corupţie, dar au încredere în lupta Guvernului împotriva acestui flagel

Totuşi, în ciuda acestui interes destul de scăzut, romanii au incredere ca actualul guvern poate lupta impotriva marii coruptii (45%). Doar 28% cred ca actualul guvern nu poate lupta impotriva marii coruptii.

În schimb, numărul celor care cred ca flagelul corupţiei a crescut in Romania în ultimii ani este mai mic decat numarul celor care cred ca acest flagel a scazut. Astfel, comparativ cu ultimii 5 ani, romanii  cred ca, in prezent, in Romania e mai putina coruptie acum (13%), mai multă coruptie acum (21%), la fel de multa coruptie (43%).

De asemenea, românii cred că Guvernul actual e mai capabil în lupta împotriva corupţiei comparativ cu Executivul anterior. Circa 41% dintre români cred acest lucru, în timp ce 24% dintre români cred că guvernul anterior era mai capabil în lupta contra corupţiei.

DailyBusiness
Breaking! Zelenski pleacă de la Casa Albă fără să mai semneze acordul pentru mineralele Ucrainei cu Donald Trump
Spynews
Încă un episod în scadalul pe mașină dintre Gabi Bădălău și cel pe care îl considera prieten. Ce îi cere bărbatul afaceristului / FOTO
Bzi.ro
Ce dramă a trăit Andi Moisescu! De ce nu l-a crescut mama sa în primii ani de viață
Fanatik.ro
Destinația de vacanță din România care i-a înnebunit până și pe japonezi. Zona este spectaculoasă: “Are un farmec aparte”
Capital.ro
A murit cea mai mare și iubită actriță: A fost un talent uriaș. Lumea a pierdut un suflet mare
Playtech.ro
Sărbătoare mare în calendarul ortodox pe 2 martie. Ce este bine să facă finii pentru nași în această zi importantă
DailyBusiness
Cele mai scumpe căpșuni din București. „Ofertele” de 1 Martie depășesc orice imaginație: 3 căpșuni – mărțișoare au ajuns să coste peste o sută de lei
Adevarul
Detaliul observat de un fost ofițer KGB la întâlnirea dintre Trump și Zelenski de la Casa Albă. „Totul părea normal”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Maria Cutzarida-Crătunescu – Prima femeie medic a României și soarta neștiută a mormântului ei
Spynews
Destinația ideală pentru femeile care călătoresc singure. Orașul european ce ocupă primul loc
Spynews
Rețeta de sushi tarts a Andreei Raicu: „Au fost gata super rapid și chiar sunt super gustoase”
Evz.ro
O concurentă de la iUmor are leucemie. „Un șoc pe care nu pot să-l descriu”
Ego.ro
Cum arăta Laura Vicol, acum 10 ani. Imaginile au rămas pe internet, deși ea e acum ”alt om”
Prosport.ro
FOTO. Cea mai sexy fotbalistă din lume, o nouă apariție spectaculoasă
kanald.ro
Cu ce probleme de sănătate se confrunta Luca Manolache. Tânărul a trăit niște luni de coșmar înainte să-și piardă viața
Cancan.ro
Alimentul care costă doar 7 lei în supermarket și e campion la omega 3. Mihaela Bilic: „Are toți nutrienții de care avem nevoie”
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Călin Georgescu s-a prăbușit! Lovitură finală după punerea sub controlul judiciar
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cât de frumoasă este Sorana Cîrstea. Iubita lui Ion Țiriac jr. a făcut senzație cu apariția ei pentru WTA
stirilekanald.ro
Tatiana a murit carbonizată în tragedia din Copșa Mică. Avea 56 de ani și mergea la muncă atunci când a ajuns sub roțile microbuzului în flăcări
Hamas publică un nou videoclip cu ostatici, stârnind îngrijorări internaționale
MediaFlux
1.500 de lei pentru copii în 2025. Ce acte trebuie depuse
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
America a murit… God Bless Europe!