Craiova a dominat partida, iar ocazia lui Nuno Rocha din minutul 15 a prefațat golul lui Radoslav Dimitrov din minutul 27. Bulgarul a înscris din interiorul careului, după o centrare a lui Nicușor Bancu. Csikszereda, formație care în optimi o eliminase pe Dinamo, a fost aproape de gol înainte de pauză, dar oltenii au rezistat și au mai punctat o dată, în repriza secundă. Cristian Bărbuț a înscris în minutul 80, fiind răsplătit de insistența cu care a tratat un contraatac al alb-albaștrilor. Până la final, oltenii au mai înscris o dată, prin nou-intratul Elvir Koljic, în prelungiri, obținând o victorie facilă pentru olteni pe terenul revelației din Miercurea Ciuc.
CS U Craiova, deținătoarea trofeului, încheie cu victorie tabloul sferturilor de finală. Craiova, CFR Cluj, Astra Giurgiu și Viitorul sunt cele patru echipe calificate în semifinale.
Semifinalele Cupei României, ediția 2018-2019, vor avea loc pe 2-4 aprilie (tur), respectiv 23-25 aprilie (retur), în timp ce finala este programată în data de 2 iunie.
Csikszereda – CS U Craiova 0-3 (0-1)
Dimitrov ’27, Bărbuț ’80, E. Koljic ’90+2
Csikszereda: Bordas – Majzik, Mitra, Lalic, Nemes – Veres, Csuros – Nagy (62 Pal), Pantovic (67 Hodgyai), Antal – Bajko. Antrenor: Valentin Suciu.
Craiova: Pigliacelli – Dimitrov, Donkor, Ferreira, Bancu – Mateiu, Bic – St. Drăghici, Nuno Rocha (85 Cicâldău), Mihăilă (74 Bărbuţ) – Fortes (62 Koljic). Antrenor: Devis Mangia.