CSM Bucureşti, învinsă de Gyori Audi ETO KC în Liga Campionilor

CSM București a fost învinsă de Gyori Audi ETO KC cu scorul de 24-22 (14-8), duminică, în Sala Polivalentă ''Ioan Kunst-Ghermănescu'' din Capitală, în ultimul său meci din Grupa principală 2 a Ligii Campionilor la handbal feminin.
Alina Costache
28 feb. 2016, 17:08

Campioana României, care nu mai putea ocupa alt loc în grupă decât patru, indiferent de rezultat, a început mai slab meciul. Gyor a condus cu 4-1 (min. 8), 6-2 (12), 8-3 (16), iar în minutul 27 diferența de pe tabelă crescuse la șapte goluri, 13-6. La pauză, echipa oaspete avea pe tabelă șase goluri în plus, 14-8.

CSMB a jucat mai bine în partea a doua a meciului și s-a apropiat la doar două goluri, 15-17 (42), pentru ca în minutul 48 ecartul de pe tabelă să fie de un singur gol, 18-19. Gyor a mai condus la trei goluri, 21-18 (54), campioana României a venit din nou la un singur gol în spate, 21-22 (57), dar a reușit să egaleze, vicecampioana Ungariei câștigând cu 24-22.

Isabelle Gullden, cu 8 goluri, a fost cea mai bună marcatoare a echipei noastre, celelalte goluri fiind reușite de Oana Manea — 6, Aurelia Brădeanu — 2, Iulia Curea 1, Linnea Torstenson 1, Ana Paula Rodrigues Belo 1, Cristina Vărzaru 1, Bianca Bazaliu 1, Carmen Martin 1.

Pentru Gyor au marcat Heidi Loke 5 goluri, Linn Jorum Sulland 5, Ida Alstad 4, Eduarda Amorim 3, Aniko Kovacsics 3, Cornelia Groot 2, Yvette Broch 1, Kari Aalvik Grimsboe (portar) 1.

Înaintea ultimei partide din grupă, Buducnost — Midtjylland, în clasament, pe primul loc se află Gyori Audi ETO KC, 15 puncte, urmată de Vardar Skopje, 14 p, Buducnost Podgorica, 13 p, CSM București, 9 p, FC Midtjylland, 5 p, IK Savehof, 2 p.

Primele patru clasate s-au calificat în sferturile de finală. CSM București o va întâlni pe câștigătoarea primei grupe principale, Rostov pe Don. HCM Baia Mare, care s-a clasat și ea pe patru în cealaltă grupă, va juca în sferturi cu câștigătoarea grupei a doua, Buducnost (în cazul probabil în care o învinge pe Midtjylland) sau Gyori Audi ETO KC.

Spynews
ADN-ul principalului suspect a fost găsit pe corpul Marinei, femeia ucisă în Brăila. Bărbatul i-ar fi mințit pe anchetatori
Bzi.ro
Adina Buzatu, comparată cu Sharon Stone: A făcut furori în costum de baie, la 47 de ani!
Fanatik.ro
Horoscop zilnic pentru luni, 22 iulie 2024. Oportunități pentru nativul Fecioară
Capital.ro
Mașinile care au interzis. Au interdicție. A intra intrat în vigoare de pe 18 iulie 2024
Playtech.ro
Țeapa pe care și-a luat-o un român într-o benzinărie din Grecia: Aveți mare grijă, verificați pompa
DailyBusiness
Numerele la loto care te pot îmbogăți în această seară!
Adevarul
Gropile săpate în nisipul de pe plaje se pot dovedi mortale. Cazul care a șocat opinia publică din SUA
Spynews
Ilie Pălie și Foca. Ce reprezintă cele două sărbători care vin după Sfântul Ilie
Spynews
”Noi nu suntem criminali”. Mama bărbatului suspectat că a ucis-o pe Marina din Brăila își apără fiul! Femeia spune că cei doi se cunoșteau
Evz.ro
Drum de mare viteză în România. Traseul pornește din București
Impact.ro
Dumnezeule cum arată Monica Gabor acum! NU o mai recunoști, transformare ȘOC
Prosport.ro
FOTO. Sorana Cîrstea, apariție incendiară, într-o rochie verde transparentă, care a lăsat la vedere poate prea mult!
wowbiz.ro
Andrei Versace a sunat la Ambulanță, înainte să fie găsit mort în casă: "A avut niște..."
Cancan.ro
DEZVĂLUIRI NOI | Ce au descoperit legiștii sub unghiile Marinei, dentista din Brăila. Cât ar fi plătit suspectul pentru serviciile ei
Playsport.ro
Ce i-a făcut Ianis Hagi proaspetei sale soții, pe scările bisericii, imediat după slujbă. Toată lumea a început să aplaude
kanald.ro
Dentista din Brăila a fost ucisă în 33 de secunde! Principalul suspect a fost reținut pentru 24 de ore