CTP, înainte de alegerile prezidenţiale din Franţa: „Macron a zbârcit-o. A crezut el că îl determină pe Putin să renunţe şi l-a determinat pe dracu. A pierdut”

Jurnalistul Cristian Tudor Popescu (CTP) a făcut o analiză a şanselor candidaţilor la preşedinţia Franţei, înainte de alegerile de duminică, şi spune că preşedintele în funcţie Emmanuel Macron a pierdut puncte importante din aroganţă, pentru că s-a încăpăţânat să comunice foarte mult cu Putin.
Filip Stan
08 apr. 2022, 23:29
CTP, înainte de alegerile prezidenţiale din Franţa:

CTP spune că aroganţa lui Macron l-a făcut să creadă că poate fi el liderul politic salvator care să-l determine pe Vladimir Putin să încheie războiul din Ucraina, în ciuda avertismentelor venite de la ceilalţi şefi de state din UE şi chiar din SUA, dar tactica s-a întors împotriva sa şi a avut numai de pierdut din punct de vedere politic.

„În Franța, președintele Macron a zbârcit-o. Și din aroganță. Nu e prost deloc Macron, este al doilea președinte intelectual autentic pe care-l văd eu, după Barack Obama. În general, politicienii nu au treabă cu intelectualitatea. El e un intelectual autentic. Dar aroganța din el l-a făcut să creadă că el o să fie un soi de… cel mai mare om politic al Europei, care va reuși să aranjeze lucrurile și va evita războiul prin intervenția lui extraordinară și asta-l va face să câștige atât în ochii Europei, ai lumii, cât și ai francezilor.

A ales să-și alimenteze alegerile din Franța prin politica externă. Și s-a dus la Putin, vă amintiți masa aia de 6 metri, apoi l-a sunat… Vă amintiți ce i-a spus Putin? „Colegul Macron m-a năucit, cinci ore și ceva, mă doare capul”. Americanii i-au spus: pierzi vremea de pomană, ăla are niște obiective foarte clare, nu are sens să vorbești cu el. Ei, nu. A zis el că dacă o face pe marele intercesor, el este marele om de stat care prin farmecul lui personal îl determină pe Putin… L-a determinat pe dracu. Își bat joc de el și Putin și Lavrov, de la bun început.

Citeşte şi: Purtătoarea de cuvânt a MAE rus Maria Zakharova a venit la conferinţa de presă aparent beată şi a declarat că motivul războiului din Ucraina este borşul: „Nu au vrut să facă un compromis, să-l împartă. Este nazism, au interzis şi cărţile de bucate!”

Și a pierdut. A pierdut în plan intern, a scăzut diferența față de Marine Le Pen, ceea ce este rău pentru noi toți. Nu vreau să mă gândesc ce ar însemna să fie Marine Le Pen la conducerea Franței. Care este sloganul ei? „Scot Franța din NATO”, prima mișcare. Și Uniunea Europeană mișcarea a doua.

A greșit, pur și simplu. Trebuia să se axeze pe problemele interne ale Franței, care nu sunt puține. A avut acolo mari probleme cu vestele galbene. Are mari probleme interne, pe alea ar fi trebuit să se axeze. N-a câștigat nimic cu asta, mai ales că a fost fără rost ce a făcut. Din închipuire. S-a crezut mai șmecher decât era cazul în raport cu cine? Cu Putin.”, a spus CTP la Digi24.

Citeşte şi: „Fără zboruri continentale şi maşini în centrul oraşelor”. Se pregătesc restricţii fără precedent în Europa pentru a nu mai finanţa maşinăria de război a lui Putin

Cristian Tudor Popescu a vorbit vineri seara, la Digi24, şi despre victoria lui Orban la alegerile parlamentare din Ungaria și despre atitudinea țării în cadrul UE, pe care gazetarul o consideră „o jignire continuă la adresa celorlalți membri ai Uniunii Europene, care înțeleg acum să lupte și să sufere, în vreme ce Orban „e deștept”… CTP a spus și că „Orban e un Putin” și a argumentat comparația: „Nu are la dispoziție o armată și resursele lui Vladimir Putin. Dacă le-ar avea la dispoziție domnul Viktor Orban, atunci l-am vedea făcând ce face Putin. Unde? Gândiți-vă!”.

DailyBusiness
Guvernul a salvat firmele mari de la taxe suplimentare. Cum au beneficiat aceste companii de „iertarea” statului
Spynews
Radu Vâlcan a plecat la Insula iubirii! Primele imagini din locul unde se va filma sezonul 9 / FOTO
Bzi.ro
Gabriela Prisăcariu a vorbit despre despărțirea de Dani Oțil: „Îmi fac bagajele și plec!“
Fanatik.ro
Zodiile care vor avea lumea la picioare până pe 2 martie 2025. Cinci nativi sunt plini de șansă
Capital.ro
A murit marea doamnă a României. A fost o actriță adorată de toți românii: Un talent înnăscut
Playtech.ro
Temperatura la care trebuie să setezi centrala dimineața, când pleci de acasă. Greșeala care îți poate dubla factura la gaze
DailyBusiness
Se scumpesc biletele de tren! Cu cât se vor majora tarifele în funcţie de tipul trenului
Adevarul
București vs Cluj, competiția celor mai luxoase mașini. De două ori pe lună se vinde o mașină de 500.000 de euro
wowbiz.ro
Cum arăta apartamentul în care Ioana Tufaru s-a mutat cu chirie! "Plătim 1200 lei pe lună. Sperăm că ne vom descurca" | Exclusiv
Spynews
Alex Dobrescu și-a cunoscut fiul! Cum s-a afișat alături de Cristina Cioran, după aproape un an | FOTO
Spynews
Gestul mamei lui Andrei Perneș față de Sabrina, pe care puțini l-au observat! Ce s-a întâmplat la înmormântare. Ți se rupe sufletul! | FOTO
Evz.ro
Doliu în politica din România. A murit un personaj celebru
Ego.ro
Cum arăta Laura Vicol, acum 10 ani. Imaginile au rămas pe internet, deși ea e acum ”alt om”
Prosport.ro
FOTO. „Eşti chiar tu în ambele poze?”. Transformarea uluitoare a vedetei
kanald.ro
Doliu pe scena teatrului din România! Actrița Maria Andreea Raicu s-a stins din viață
Cancan.ro
EL e șoferul de 19 ani care a ucis-o pe Diana, din Câmpia Turzii? Făcea liniuțe pe șosea cu doi tineri în mașină
Playsport.ro
INCREDIBIL! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
România a pierdut cea mai mare actriță. A fost amazoana filmului românesc. O frumusețe fără egal
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
GALERIE FOTO. Apariție incendiară, într-un corset care a lăsat la vedere prea mult
stirilekanald.ro
Nicușor Dan, mesaj pentru Donald Trump și JD Vance. Ce le-ar spune dacă ar fi președintele României: „Trebuie să ne întărim statul”
Țările nordice și baltice își măresc ajutorul militar pentru Ucraina
MediaFlux
Se dau 7.000 de LEI pe LUNĂ timp de 36 de LUNI! Cine va BENEFICIA
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cine este agentul KGB Krasnov? O ipoteză uluitoare!