Cum a ajuns româna a treia cea mai vorbită limbă în Anglia și Țara Galilor după engleză și poloneză

Româna a ajuns a treia cea mai vorbită limbă din Anglia și Țara Galilor. Potrivit recensământului efectuat în 2021 de Oficiului Național de Statistică (ONS) creșterea numărului vorbitorilor de română în Anglia și Țara Galilor este cea mai accentuată dintre toate limbile vorbite, din ultimii zece ani.
Alina Costache
30 nov. 2022, 16:09
Cum a ajuns româna a treia cea mai vorbită limbă în Anglia și Țara Galilor după engleză și poloneză

Cum a ajuns româna este a treia cea mai vorbită limbă în Anglia și Țara Galilor după engleză și poloneză. Numărul vorbitorilor de limbă română a crescut vertiginos în Anglia și Țara Galilor după engleză și poloneză, arată datele recensământului efectuat în 2021 și publicate pe pagina Oficiului Național de Statistică (ONS).

Citește și Unde se poate schia în România. Mai multe pârtii se deschid oficial de la 1 decembrie

Potrivit datelor publicate de ONS, creșterea numărului vorbitorilor de limbă română este cea mai accentuată dintre toate limbile vorbite în Anglia și Țara Galilor din ultimii 10 ani.

Astfel, la recensământul efectuat în anul 2011, doar 68.000 de persoane au declarat că vorbeau română. Atunci, româna se clasa pe locul 19 în topul limbilor vorbite în Anglia și Țara Galilor.

Situația s-a schimbat foarte mult în ultimii 10 ani și în urma recensământului realizat în anul 2021, româna a urcat extrem de mult în topul celor mai vorbite limbi din cele două țări.

În Anglia 466.000 de persoane (0,9%) vorbesc româna, dintre care 159.000 în Londra (1,9%), cei mai mulți vorbitori de română aflându-se în sectorul Harrow din nord-vestul capitalei – 19.000 (7,5%).

Poloneza a rămas cea mai vorbită limbă după engleză în Anglia și Țara Galilor cu 612.000 sau 1,1% (546.000 în 2011), panjabi 291.000 (273.000), urdu 270.000 (269.000), portugheză 225.000 (133.00), spaniolă 215.000 (120.000), arabă 204.000 (159.000), bengaleză 199.000 (221.000), gujarati 189.000 (213.000) și italiană 160.000 (92.000).

De asemenea, numărul vorbitorilor de limbă engleză sau galeză ca limbă principală a fost în 2021 de 52,6 milioane sau 91,1%, o pondere în scădere de la 92,3% în 2011.

Mai mult, localitatea cu cea mai mare concentrare de vorbitori de poloneză este Boston (estul Angliei), cu 5,7%.

Citește și Românii pot pierd voucherele pentru plata facturilor. Schimbările ANRE care îţi pot scoate 1400 de lei din cont

DailyBusiness
Șomajul atinge un minim istoric de 3,33%, impulsionat de relansarea economică europeană
Spynews
Incredibil! Ce a postat un șofer de ridesharing pe Tiktok după ce Ruby i-a fost clientă: “Ai fi putut să…” | FOTO
Bzi.ro
Reacția lui Gigi Becali, după ce Guvernul a declarat zi de doliu național în urma morții Papei Francisc: „Nu plâng la mormânt străin!”
Fanatik.ro
Obiceiul sănătos recomandat persoanelor care au peste 50 de ani. Ce e bine să facă în fiecare zi
Capital.ro
Elena Udrea, OUT din închisoare?! Avocatul ei a dat imediat vestea uriașă: E aritmetică!
Playtech.ro
Vouchere de vacanță 2025. Când trebuie salariații să restituie tichetele, situațiile prevăzute de lege
DailyBusiness
Poți păstra numărul de înmatriculare dacă vinzi sau radiezi mașina? Legea oferă răspunsul clar
Adevarul
Personalitățile pe care românii le-ar vrea președinte, dar nu sunt pe buletinul de vot. „Clasa politică e imaginea societății”
wowbiz.ro
Fostul iubit al Danielei Crudu a fost declarat mort! Detalii halucinante
Spynews
Bogdan Mocanu nu scapă! Cum răspunde artistul acuzațiilor conform cărora ar fi fost în vacanță cu Andra Volos: "Da, am fost în Italia..."
Spynews
Încă o aroganță marca Tzancă Uraganu! Și-a aprins trabucul cu o bancnotă de 100 de dolari. Reacția fanilor | VIDEO
Evz.ro
Vești rele pentru toți angajații. Șase zile libere, tăiate de Guvern din 2026
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
FOTO. Simona Halep, în costum de baie şi cămaşă transparentă! Cât costă geanta Marni de plajă
kanald.ro
O tânără a murit înecată într-un lac după ce s-a speriat de un urs, în Harghita! Aceasta și-a găsit sfârșitul la doar 18 ani
Cancan.ro
Klaus Iohannis nu mai arată așa cum îl știai. Cum s-a schimbat fostul președinte, după ce a demisionat
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Taxa care se dublează în România. Decizia luată de Ministerul Finanțelor: Nu se poate justifica
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Gimnasta a făcut avere din alte activități: „Bărbații mi-au cerut apa în care m-am spălat”
stirilekanald.ro
Ce s-a întâmplat cu Bogdan înainte de a fi înghițit de apele Dunării? Bărbatul care îl însoțea la pescuit face declarații cutremurătoare: „A început să țipe, să urle”
Asta mai lipsea! Ilie Bolojan a dat cea mai proastă veste pentru români: urmează recesiune. Măsuri de urgență
MediaFlux
Putin a decis! Armistițiu în Ucraina! Anunț de la Kremlin
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Planta care atrage iubirea în viața noastră. Floarea fericirii feminine nu ar trebui să lipsească din casele noastre