Cum a reușit un român să pună pe fugă o scoțiancă, în București: „Îmi tot propunea să merg cu el la mare”

Emma Witters, o scoațiancă pasionată de călătorii, și-a început vara cu o vacanță în București, înainte de a merge în Moldova, Ucraina și Rusia.
Alina Costache
02 aug. 2023, 10:51
Cum a reușit un român să pună pe fugă o scoțiancă, în București: „Îmi tot propunea să merg cu el la mare”
Scoțiancă hărțuită pe stradă de un român, în Centrul Vechi

Emma Witters, o scoațiancă pasionată de călătorii, are peste 117.000 de abonați pe canalul său de YouTube, Wandering Emma. Vloggerița a ajuns la București și a prezentat în mediul online experiența în două videoclipuri care au strâns până acum 18.000 de vizionări, potrivit Adevărul.

În drumul său către Centrul Vechi, locul unde a luat masa, Emma a greșit de câteva ori traseul. După ce aluat prânzul, vloggerița scoțiancă a luat-o la pas prin Capitală.

Citește și: Cum a reacționat o turistă din SUA atunci când a mâncat un covrig de la Luca. ”Am crezut că este umplut”

„Arhitectura e fascinantă. Nu am văzut în multe orașe de pe glob o asemenea aglomerație de restaurante precum în centrul Bucureștiului”, spune Emma.

Însă, vloggerița a avut parte și de o experiență mai puțin plăcută. În timp ce se plimba, un bărbat care vorbea bine engleză a abordat-o și i-a propus să meargă cu el, timp de patru zile, la mare. Deranjată de insistențele acestuia, a încercat să nu dea curs invitației și l-a întrebat unde ar dormi.

„Cu mine, la hotel. Nu vreau să merg singur. Hotelul e deja rezervat, nu trebuie să plătești nimic”, i-a spus românul.

Aceasta l-a refuzat și a încercat să scape de el, doar că acesta s-a ținut după ea. Chiar și când a intrat în magazine, românul o aștepta afară.

„Un bărbat m-a hărțuit, îmi tot propunea să merg cu el la mare”, a mai spus ea.

Cu toate astea, turista a fost fascinată de energia din centrul Capitalei: „Animația din centru mă duce cu gândul la Benidorm”, un oraș cunoscut din Spania.

Citește și: Clipe de groază trăite de o turistă din Israel, agresată în Parcul Cișmigiu: ” Oamenii se plimbau pe lângă noi și nimeni nu a intervenit”

În cea de-a doua zi, vloggerița scoțiancă a fost la Palatul Parlamentului: „E ceva gigantic, nu am mai văzut un palat de asemenea dimensiuni în călătoriile mele”, a spus Emma.

„Bucureștiul e un loc pe care nu credeam că îl voi vizita vreodată. Însă m-a surprins foarte plăcut. E un oraș uimitor cu multe clădiri istorice extraordinare. A fost cu adevărat o experiență de neuitat să ajung la București”, a mai spus ea.

DailyBusiness
Breaking! Zelenski pleacă de la Casa Albă fără să mai semneze acordul pentru mineralele Ucrainei cu Donald Trump
Spynews
Încă un episod în scadalul pe mașină dintre Gabi Bădălău și cel pe care îl considera prieten. Ce îi cere bărbatul afaceristului / FOTO
Bzi.ro
Ce dramă a trăit Andi Moisescu! De ce nu l-a crescut mama sa în primii ani de viață
Fanatik.ro
Destinația de vacanță din România care i-a înnebunit până și pe japonezi. Zona este spectaculoasă: “Are un farmec aparte”
Capital.ro
A murit cea mai mare și iubită actriță: A fost un talent uriaș. Lumea a pierdut un suflet mare
Playtech.ro
Sărbătoare mare în calendarul ortodox pe 2 martie. Ce este bine să facă finii pentru nași în această zi importantă
DailyBusiness
Cele mai scumpe căpșuni din București. „Ofertele” de 1 Martie depășesc orice imaginație: 3 căpșuni – mărțișoare au ajuns să coste peste o sută de lei
Adevarul
Detaliul observat de un fost ofițer KGB la întâlnirea dintre Trump și Zelenski de la Casa Albă. „Totul părea normal”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Maria Cutzarida-Crătunescu – Prima femeie medic a României și soarta neștiută a mormântului ei
Spynews
Destinația ideală pentru femeile care călătoresc singure. Orașul european ce ocupă primul loc
Spynews
Rețeta de sushi tarts a Andreei Raicu: „Au fost gata super rapid și chiar sunt super gustoase”
Evz.ro
O concurentă de la iUmor are leucemie. „Un șoc pe care nu pot să-l descriu”
Ego.ro
Cum arăta Laura Vicol, acum 10 ani. Imaginile au rămas pe internet, deși ea e acum ”alt om”
Prosport.ro
FOTO. Cea mai sexy fotbalistă din lume, o nouă apariție spectaculoasă
kanald.ro
Cu ce probleme de sănătate se confrunta Luca Manolache. Tânărul a trăit niște luni de coșmar înainte să-și piardă viața
Cancan.ro
Alimentul care costă doar 7 lei în supermarket și e campion la omega 3. Mihaela Bilic: „Are toți nutrienții de care avem nevoie”
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Călin Georgescu s-a prăbușit! Lovitură finală după punerea sub controlul judiciar
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cât de frumoasă este Sorana Cîrstea. Iubita lui Ion Țiriac jr. a făcut senzație cu apariția ei pentru WTA
stirilekanald.ro
Tatiana a murit carbonizată în tragedia din Copșa Mică. Avea 56 de ani și mergea la muncă atunci când a ajuns sub roțile microbuzului în flăcări
Hamas publică un nou videoclip cu ostatici, stârnind îngrijorări internaționale
MediaFlux
1.500 de lei pentru copii în 2025. Ce acte trebuie depuse
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
America a murit… God Bless Europe!