Plimbarea pe nisip – 300 calorii pe ora
Nu e usor sa parcurgi distante lungi pe nisip. Gesturile sunt mai complexe, sunt antrenati mai multi muschi, deci si numarul de calorii consumate este mai mare.
Baia in apa rece – 100 calorii
Baia in mare este o placere, mai ales cand este foarte cald afara si apa este rece. Atunci cand intri in apa rece de 24°C consumi 100 de calorii, caci corpul lupta sa ramana la temperatura de 37°C. Orice miscare faci in apa, te ajuta sa arzi caloriile. Atentie insa, intra treptat, mai ales daca este foarte cald, ca sa eviti socul termic.
Jocul cu mingea – 295 calorii pe ora
Cu cat alergi mai mult, mai ales in apa, cu atat mai mult consumi calorii si iti tonifici muschii. E mai greu sa alergi pe plaja, dar daca te joci nu simti atat de tare efortul.
Articol integral pe CuradeMiere.ro.