Fotografiaţi atât groapa, cât şi autoturismul avariat. Dacă sunt martori, cu atât mai bine. Ei pot da declaraţii despre cum s-a produs evenimentul. Repararea maşinii o suportaţi din buzunarul propriu, după care puteţi încerca să vă recuperaţi banii de la cei responsabili de starea drumului: Compania Naţională a Drumurilor, primării, consilii judeţene.
Faceţi o plângere la autoritatea în cauză. Ataşaţi la dosar pozele şi declaraţiile martorilor, precum şi devizul de reparaţii de la service-ul auto şi cereţi să fiţi despăgubiţi. În cazul în care nu vi se aprobă cererea, puteţi să vă adresaţi instanţei, scrie digi24.ro.
Paşii pe care trebuie să-i urmaţi dacă vă avariaţi autoturismul în gropi şi nu aveţi CASCO.
-poze la faţa locului
-declaraţii de la martori
-reparaţia maşini
-cereţi recuperarea pagubelor
-adresaţi-vă instanţei