Probabil ţi s-a întâmplat de multe ori să te panichezi puţin în astfel de situaţii şi să-ţi spui în când, căutând o portiţă de scăpare: „La naiba! Ce ar trebui să spun acum?”. Nu eşti singură. Aproape toată lumea experimentează aceste pauze ciudate de tăcere absolută. Din fericire, cu o mică pregătire vei reuşi să susţii o conversaţie plăcută mult timp după ce ai spus: „Buna ziua, numele meu este…”.
La un eveniment de afaceri
La început, pare floare la ureche. Te aşezi lângă singura persoană care nu pare să se uite plictisită în telefonul mobil. Te prezinţi şi ea face la fel. Poate conversaţi puţin despre traficul infernal din drumul spre conferinţa sau despre cartierul în care locuieşte. Dar după un anumit punct, amândouă ţintuiţi cu privirea serveţelele de pe masă şi vă doriţi să fiţi într-un alt loc, oricare altul.
Debra Fine, autoarea cărţii „The Fine Art of Small Talk”, spune că cel mai bun mod de a ieşi dintr-un impas conversaţional e să aduci subtil în discuţie subiectul despre care amândouă vă doriţi să conversaţi: afacerile. La urma urmei, nu eşti acolo ca să afli dacă a văzut vreun film bun în ultima vreme sau dacă are copii. Aşa că pune întrebările la care ţi-ar plăcea să ai un răspuns.
Dacă situaţia economică precară îţi pune piedici în a găsi noi clienţi, încearcă să afli ce strategii are noua ta prietenă în acest sens. În cazul în care îţi doreşti să cunoşti mai mulţi oameni din domeniul tău, întreab-o dacă a auzit despre conferinţe interesante sau grupuri în reţelele sociale.
Citeşte pe Cosmopolitan.ro cum să conversezi elegant la petrecerea firmei sau la prânzul cu prietenii.