Cursurile sunt suspendate parţial sau integral în Bucureşti şi în 20 judeţe.
Citește și: Femeia suspectă de coronavirus din Buzău are de fapt gripă
Astfel, sunt suspendate parţial cursurile în Hunedoara, Mureş, Arad, Alba, Bistriţa, Năsăud, Galaţi, Ilfov, Iaşi, Cluj, Ialomiţa, Sălaj, Buzău, Sibiu, Dâmboviţa, Vâlcea, Bucureşti, Constanţa, Braşov, Timiş, Suceava. În timp ce școlili din Alba, Sibiu, Dâmboviţa sunt închise total.
Ministerul Educaţiei a revenit asupra măsurilor speciale pentru școli, în contextul epidemiei de coronavirus, prin care cerea anularea deplasărilor în străinătate și limitarea sau suspendarea conferințelor și excursiilorși spune că organizarea activităţilor sau a excursiilor în străinătate sau în ţară rămâne la decizia școlilor, cu acordul părinţilor sau al tutorilor legali.