Un nou cutremur a fost surprins chiar în direct la România TV. „Am simţit o bubuitură chiar acum…… şi gălagie, oameni. Am simţit o bubuitură”, a spus reporterul România TV, care transmitea în direct de la faţa locului.
De frica seismelor, oamenii au refuzat să mai doarmă în case şi şi-au petrecut noaptea în frig. „Unde sa ma duc. În casă nu pot să intru. Am venit de la muncă şi am găsit-o pe noră cu copilul mic plângând în casă, de frică că n-are unde să plece”, a spus plângând o localnică din Izvoarele.
Supăraţi de cutremurele din ultimele zile, oamenii au blocat drumul din sat şi s-au luat la ceartă cu poliţiştii şi cu şoferii. „Suntem oameni, nu animale”, au strigat localnicii în mijlocul drumului.
Casele se zguduie continuu, iar unii dintre oameni şi-au făcut deja bagajele şi sunt pregătiţi să fugă în orice moment.
„A simţit cutremurul la grădiniţă şi nu l-am mai dus. Avem o geantă pregătită cu haine, actele. E bătaie de joc”, a spus o altă localnică.
Abia pe 15 octombrie Institututul Naţional de Fizică a Pământului va prezenta un raport final asupra cauzelor cutremurelor.